Nga: Fox News/

Presidenti Trump shkroi në Twitter të hënën vonë për t’i dhënë një paralajmërim të ashpër Iranit qe raporton për një atentat ose sulm kundër Shteteve të Bashkuara në shenjë hakmarrje të sulmit ajror që vrau gjeneralin Qassem Soleimani në fillim të këtij viti do të shpërblehet me një kundërsulm që “do të jetë 1.000 herë më i madh në madhësi. ”

Trump citoi raportet e fundit që pretendojnë se Teherani po shqyrton një atentat ndaj Lana Marks, ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në Afrikën e Jugut. Zyrtarët amerikanë kanë qenë të vetëdijshëm për kërcënimet ndaj ambasadories që nga pranvera, por inteligjenca sugjeron që ato kërcënime janë bërë më specifike javët e fundit.

Një burim i inteligjencës i tha Fox News se komuniteti i inteligjencës po e merr seriozisht kërcënimin ndaj ambasadores dhe beson se regjimi iranian potencialisht ka aftësinë për të vepruar në një komplot vrasjeje. Ajo është vetëm një nga disa zyrtarë amerikanë që agjencitë amerikane të inteligjencës besojnë se Teherani po konsideron për hakmarrje për vrasjen e Soleimani. Irani i ka mohuar raportet.

Pentagoni tha se Soleimani “po zhvillonte në mënyrë aktive planet për të sulmuar diplomatët amerikanë dhe anëtarët e shërbimit në Irak dhe në të gjithë rajonin”.

Në fund të vitit të kaluar, pasi miratoi bastisjen që vrau udhëheqësin e Shtetit Islamik Abu Bakr al-Bagdadi, Trump tha se SHBA do të gjurmojë armiqtë e saj kudo në botë.

VERITAS.COM.AL/