Nga: Steve Holland, Reuters/

LYNN HAVEN, Florida(Reuters) – Presidenti i SHBA, Donald Trump mbikqyri dëmet nga Uragani Michael dhe u takua me të mbijetuarit të hënën, duke thënë se ushqimi dhe strehimi ishin përparësitë kryesore për ata që u goditen në Panhandle rrafshuar nga stuhia e Floridës.

“Për ta parë këtë personalisht është shumë e vështirë – shkatërrim total”, tha Trump në Lynn Haven, një qytet me rreth 18,500 banorë pranë Panamasë në Floridën Veriperëndimore që ishte ndalesa e tij e parë.

Trump dhe zonja e parë Melania Trump shperndanë shishe uji në një qendër ndihme pasi kishin ndermarrë një udhëtim me helikopter në zonën më të vështirë të goditur ne Eglin Air Force Base, rreth 160 kilometra në perëndim.

Të paktën 18 të vdekur në katër shtete janë shkaktuar nga Michael, i cili u perplas në Panhandle të mërkurën e kaluar si një nga stuhitë më të fuqishme në rekord që ka goditur Shtetet e Bashkuara kontinentale.

“Ju e dini, shumë prej këtyre njerëzve,nuk kanë shtëpi,” tha Trump sapo mbërriti në Eglin nga Uashingtoni. “Disa prej tyre nuk kanë as gjurmët e shtëpise … kështu që problemi ynë i madh është ushqimi, uji dhe siguria”.

Ai tha se objektivi më i madh i ditës ishte “vetëm te jemi te sigurt që të gjithë të jenë të sigurt,që te jenë te ushqyer”.

Trump ishte i shoqëruar nga guvernatori i Floridas, Rick Scott, një Republikan i cili po kandidon për një vend në Senatin amerikan kundër një Demokrati të tanishëm në zgjedhjet e Kongresit të 6 nëntorit në të cilat partia e tyre po lufton për të mbajtur kontrollin e Kongresit. Para turit me helikopter,Trump dhe Scott ndane fjalë të lavdërimit reciprok.

Trumps gjithashtu planifikuan të vizitonin pjesë të Georgias fqinje që u godit nga Michael para se të ktheheshin në Shtëpinë e Bardhë të hënën në mbrëmje, tha Shtëpia e Bardhë.

Humbjet e siguruara prej valeve te erës dhe stuhisë nga Uragani Michael do të shkojne në mes të rreth 6 miliard $ dhe 10 miliardë $ , tha modeli i rriskut AIR Worldwide. Këto shifra nuk përfshijnë humbjet e paguara nga Programi Kombëtar i Sigurimit të Përmbytjeve ose nga pasurite e siguruara, tha AIR Worldwide.

Michael goditi Panhandle Florida me erëra 155 mph (250 kph) si një uragan i kategorisë 4 në shkallën pesë hapa Saffir-Simpson.

Ekipet e shpëtimit thanë se prisnin që numri i të vdekurve të ngrihej dhe ata po përdorin qente e kufomave dhe pajisje të rënda për të kërkuar shtëpi të rrënuara në qytete të vogla, si Mexico Beach dhe Panama City për më shumë viktima.

Trump është plotësisht i angazhuar për të ndihmuar agjencitë shtetërore dhe lokale për rimëkëmbjen, tha Shtëpia e Bardhë. Është njoftuar vonë të dielën se ai shpalli gjendjen e jashtëzakonshme në Georgia, duke liruar burimet federale për shtetin. Një deklaratë e ngjashme tashmë eshte bërë për Floridën.

Trump muajin e kaluar vizitoi North dhe South Carolina pasi ata u goditën nga Uragani Florence.

Veritas.com.al/