Policia Turke ka përdorur ujë dhe gaz lotsjellës për të thyer protestat në Stamboll kundër arrestimit të liderëve të Partisë pro- Kurde, HDP.

Demonstruesit u mblodhën jashtë xhamisë në rajonin e  Sisli dhe brohoritën me slogane që denonconin shtetin ”fashist”.

Nëntë figura të HDP f, përfshirë bashkë- liderin, u bugosën të Premten. Edhe gazetarët e gazetës  pro-opozitare “Cumhuriyet” u arrestuan. Nëntë gazetarë u arrestuan të Shtunën dhe mbeten në burg me vendim të Gjykatës në Stamboll.

/ Veritas.com.al/