Franca ka mbajtur raundin e dytë të zgjedhjeve rajonale, me Frontin National (RN) të djathtë ekstreme të Marine Le Pen përsëri duke dështuar që të marrë pushtetin askund.

Partia e Presidentit Emmanuel Macron gjithashtu pësoi rezultate të këqija, ndërsa republikanët e qendrës së djathtë dhe Partia Socialiste morën të dyja befasi.

Pjesëmarrja për zgjedhjet e së Dielës ishte në një rekord të ulët, me nën 35% të votuesve me të drejtë të votimit.

Ajo vjen përpara zgjedhjeve presidenciale franceze të pritura në prill të vitit të ardhshëm.

Partia qendrore e z. Macron, La République En Marche (LREM), e cila performoi keq në raundin e parë të zgjedhjeve rajonale javën e kaluar, gjithashtu nuk arriti të fitonte kontrollin e asnjë rajoni.

Ishte hera e parë që partia e Presidentit Macron mori pjesë në zgjedhjet rajonale, pasi nuk ekzistonte herën e fundit që u mbajtën në 2015.

Rezultatet e së dielës janë një goditje për zonjën Le Pen, e cila kishte shpresuar se Provence-Alpes-Côte d’Azur do të ishte fitorja e parë rajonale e partisë së saj ndërsa ajo kërkon të rrisë shpresat e saj presidenciale për 2022.

Por në Provence, kandidati i nxehtë i RN Thierry Mariani humbi ndaj Republikanit Renaud Muselier.

“Sonte kemi zgjedhur fatin e një rajoni të lirë,” shkroi Muselier në Twitter. Kandidatët e krahut të majtë u tërhoqën nga gara në rajon për ta ndihmuar atë të mposhtte rivalin Z. Mariani.

Zonja Le Pen akuzoi rivalët e saj për krijimin e “aleancave të panatyrshme” për të bllokuar atë dhe partinë e saj nga pushteti.

“[Ata] bënë gjithçka që mundën për të na mbajtur jashtë dhe për të na ndaluar t’u tregojmë francezëve aftësinë tonë për të udhëhequr një administratë rajonale,” u tha ajo mbështetësve.

VERITAS.COM.AL