(FOTO: Merkel, Macron dhe presidenti i Ukraines, Poroshenko)/

Paris (AFP)-Presidenti francez Emmanuel Macron dhe kancelarja gjermane Angela Merkel etiketuan zgjedhjet e udhëheqjes në zonat e kontrolluara separatiste të Ukrainës lindore si “jo legale dhe jo legjitime ” pasi votuesit hodhën votat e tyre të dielën.

“Këto të ashtuquajtura zgjedhje minojnë integritetin territorial dhe sovranitetin e Ukrainës”, thane palët në një deklaratë të përbashkët pasi takuan Presidentin e Ukrainës, Petro Poroshenko, në perfundim të përkujtimeve të Luftës së Parë Botërore.

Veritas.com.al/