(Fox News)

Fundjava e pushimeve  4 Korrikut në të gjithë Sh.B.A u dëmtua nga dhuna pasi më shumë se 14 u vranë dhe dhjetëra u plagosën në të shtëna, përfshirë këtu në një klub nate në Karolinën e Jugut.

Në Çikago, një qytet i njohur për dhunën e tij të përgjakshme me armë, më shumë se 67 njerëz u qëlluan gjatë fundjavës së pushimeve dhe të paktën 13 u vranë, duke përfshirë një vajzë 7-vjeçare dhe një djalë 14-vjeçar.

“Sonte, një vajzë 7-vjeçare në Austin u bashkua me një listë të adoleshentëve dhe fëmijëve, shpresat dhe ëndrrat e të cilëve morën fund,” tha kryetari Lori Lightfoot në Twitter të shtunën vonë. “Si qytet, ne duhet të shtrijmë krahët rreth rinisë sonë, në mënyrë që ata të kuptojnë se ka një të ardhme për ta që nuk është e mbështjellë me dhunë me armë.”

Departamenti i Policisë së Çikagos tha se të shtënat ndodhën pak para mesnatës së së shtunës, kur katër meshkuj hapën zjarr ndaj një tubimi të madh në rrugë në lagjen Engleëood.

Policia po punon në vendin e ngjarjes ku një 19-vjeçar u qëllua në bllokun 400 të Rrugës West 77 në Chicikago në 3 korrik të vitit 2020.

Dy meshkuj vdiqën në vendngjarje dhe dy të tjerë, përfshirë një djalë 14 vjeç, vdiqën në një spital, sipas zëdhënësit të policisë Tom Ahern.

Rreth orës 7 p.m. të Shtunën, një vajzë 7-vjeçare u qëllua për vdekje në kokë ndërsa ishte duke qëndruar në trotuar në shtëpinë e gjyshes së saj gjatë një feste të Katërt Korrikut në lagjen Austin.

Qyteti i Çikagos nuk ishte vetëm në përballjen me një fundjavë të dhunshme pushimesh.

VERITAS.COM.AL