Art
Perëndimi i kërkon Bulgarisë që të ruajë ‘kryeveprën’ e periudhës komuniste.
I vendosur si një disk fluturues gjigand në malin e Bullgarisë Qendrore, Buzludzha, monumenti prej betoni është ndërtuar për të glorifikuar epokën...
Një çast pa frymë: Vdes Jerin van den Brink, 18 vjeç, biri i shkrimtares Flutura Açka
Shkrimtarja shqiptare, Flutura Açka, ka njoftuar vetë sot në mënëgjes tragjedinë e jetës së saj: Në moshën më të mirë, 18-vjeçare Açka ka humbu...
SOFIA.
Nga: Agim Xhafka/ Sa herë shkoj në Korçë kaloj tek shtëpia ku u rrita. Dhe në kohë me diell, ulur tek gurët e bashtës, shoh Sofijen, shoqen time t...
Thuaja kangës, rini e zbehtë si muzg!
  Nga: Mishel Kociu/ Montreal, Quebec, Canada 8 Dhjetor sot! Thueja kangës ma të bukur që di Rini! Rini e çoroditur, e hutuar, e ...
Pse italianët gatuajnë ‘çorbë’ me fjalë?
Indro Montanelli Kjo e të marrurit me fjalë nuk është vetëm vesi i klasës politike. Eshtë një ves i të gjithë italianëve. Në çfarë do lloj vendi, r...
MILI
Nga: Agim Xhafka/ Mbase është i burgosuri i vetëm në botë që u dënua 25 vjet dhe nuk e mësoi shkakun. Askush nuk i tregoi Milit një fakt,një provë....
Mick Jagger revoltohet kundër Trumpit dhe Brexitit
Këngëtari i Rolling Stones-ave ka hedhur në treg dy këngë në kundërpërgjigje të ndryshimeve politike në Mbretërinë e Bashkuar dhe në SHBA. “Mes...
Hektor Pustina me kryeveprat nga Vlora/ FOTO
  Hektor Pustina, fotografi i famshëm shqiptar, gazetar dhe reporter, këto ditë ndodhej në bregdetin e Vlorës, Ai ka prurë për publikun...
Piktori Avni Delvina: Dy ambasadorë të shkrirë në Një
(FOTO: Kjo vepër arti është edhe burrë edhe grua; edhe Romana Vlahutin, edhe Bernt Borchardt)/ Ambasadorja e BE Romana Vlahutin dhe ambasadori ...
Mbretëresha Sisi e Austrisë: Piktura e famshme shitet 1,5 milionë euro
(FOTO: Mbretëresha Sisi në kalë. Vepër e piktorëve Carl Theodor von Piloty dhe Franz Adam)/ Piktura e famshme e Sisit, e vitit 1853, të cilën p...
Faqja 1 prej 712345...E fundit »