Vdes në moshën 67-vjeçare poeti dhe kineasti Petrit Ruka. Rama: ‘Petrit Ruka nuk është i famshëm, por nuk gjendet në pazar!’
Ndahet nga jeta në moshën 67 vjeçare poeti dhe kineasti i shquar Petrit Ruka. Prej një viti Ruka vuante nga një sëmundje në zemër, betejë të cilën...
Rexhep Qosja, Rilindasi i kohëve moderne/ Në 85 vjetorin e lindjes
E veçanta e prof. Rexhep Qoses është në vetë vokacionin e tij. Ai as njëherë nuk e ka braktisur shqiptarinë për të hedhur ide dhe teza për ngritje...
Ismail Kadare bisedë me të rinjtë: Vlora është bërë më e bukur
Shkrimtari  Ismail Kadare ishte sot në një takim me të rinjtë  e qytetit të Vlorës, për të folur për librin Kohë për rrëfim. Kadare u rikth...
Ismail Kadare sot ka ditëlindjen.
  85 vite më parë, 28 janar të vitit 1936, u lind në Gjirokastër Ismail Kadareja, shkrimtari i shquar shqiptar. Ditëlindja e Kada...
Presidenti francez nderon Ismail Kadare me titullin e lartë të Francës
2021 ka nisur mbarë për shkrimtarin Ismail Kadare, i cili është nderuar nga presidenti francez Emmanuel Macron me titullin e lartë shtetëror “Oficer...
Koronavirusi i merr jetën shkrimtarit kosovar Hasan Hasani
Nga: Petrit Lleshi/  As dy muaj nuk i ka që mori titullin “Nderi i Qarkut Lezhë” , sot virusi vdjekjeprurës “COVID”, i mori jetën shkrimtarit...
Faik Konica: Shqiptarët kishin zakon të thoshin se shpëtimin dhe përparimin e Shtetit e ndalojnë tre veta: Esadi (Toptani), Bib Doda, Ismail Qemali.
Faik Konica: Shqiptarët kishin zakon të thoshin se shpëtimin dhe përparimin e Shtetit e ndalojnë tre veta: Esadi (Toptani), Bib Doda, Ismail Qemal...
Shelby Steele: Obama ndjen presionin e të pasurit një qëndrim negativ ndaj Amerikës ’
Nga: JEFF POOR Të hënën gjatë një paraqitje në "The Angraham Angle" të FNC, autori dhe kolegu i vjetër i Institutit Hoover Shelby Steele, kriju...
Duke pirë një macchiato me Machiavellin/Ese
Nga: Anila Rezhda    [Mos fillo ta lexosh fare nëse do lajme exspres i dashur Mik! E kam shkruar me nge duke pirë gjysëm kile kafe...
Kaq. Imagjinatë! Çfarë janë orenditë që na rrethojnë?!/ ESSE
Çfare jane si personifikim orendite shtepijake per ju?! Per mua. Lavatricja eshte motra ime, mi merr te palarat, me shtyn, me le te fle dhe mi j...
Faqja 1 prej 912345...E fundit »