Jeruzalem (AFP) – Një ministër izraelit kyç tha të hënën se nuk do të lëre koalicionin e kryeministrit Benjamin Netanyahu për tani, pavarësisht mosmarrëveshjeve të mprehta, potencialisht duke i dhënë fund një krize që ka kërcënuar të rrëzojë qeverinë dhe të provokojë zgjedhje të parakohshme.

Njoftimi nga ministri i arsimit Naftali Bennett ishte një zbritje dramatike nga kërcënimi i mëparshëm i partisë së tij te Shtëpisë Hebraike për të lënë koalicionin e Netanjahut nëse ai nuk do te ishte emëruar ministër i mbrojtjes.

Netanyahu ka refuzuar ti japë postin Bennett, një nga rivalët kryesorë të tij politik, pavarësisht krizës se koalicionit.

Bennett, partia e krahut të djathtë të së cilit mban tetë vende në parlament, tha se do t’i jepte Netanjahut kohë për të korrigjuar kursin për një varg çështjesh.

“Nëse kryeministri është serioz në qëllimet e tij, dhe unë dua të besoj fjalët e tij nga mbrëmë, unë po i them këtu kryeministrit që po i heqim në këtë moment të gjitha kërkesat tona politike dhe do t’ju ndihmojmë në misionin e madh për ta bërë Izraelin të fitojë përsëri “, tha Bennett në një deklaratë për gazetarët që transmetonin drejtpërdrejt në televizion.

Ai pranoi reagimin që mund të përballojë për tërheqjen nga ultimatumi i mëparshëm.

“E di që do të paguaj një çmim politik – jo fundin e botës, fiton nje gje,humb nje tjeter,” tha Bennett.

“Është më mirë që kryeministri të më munde në një betejë politike sesa (kreu i Hamasit Ismail) Haniya te munde Izraelin”.

Komentet e Bennett u pasuan nga një diskutim i apasionuar për kombin natën e së dielës nga Netanjahu.

Në fjalim, Netanyahu tha se ai do të mbajë portofolin e ministrit të mbrojtjes për tani dhe do të kërkojë të bindë partnerët e koalicionit për të qëndruar në qeveri. Ai tha se thirrja e zgjedhjeve të parakohshme tani do të ishte “e papërgjegjshme” për shkak të asaj që ai e përshkroi si një situatë të komplikuar sigurie me të cilën ballafaqohet vendi.

Netanyahu gjithashtu mbrojti kredencialet e tij të sigurisë në deklaratën e tij, duke kërkuar që ti përgjigjej kritikave te armëpushimit të diskutueshëm të javës së kaluar që përfundoi me përshkallëzimin më të madh midis Izraelit dhe militantëve palestinezë në Gaza që nga lufta e vitit 2014.

– ‘Kthimi te fitorja’ –

Dorëheqja e Ministrit të Mbrojtjes Avigdor Lieberman javën e kaluar mbi armëpushimin e coi qeverinë në krizë.

Pas tërheqjes së Lieberman së bashku me partinë e tij Yisrael Beitenu, qeveria e Netanjahut mbeti e kapur në një maxhorance një-vendesh në parlamentin me 120 vende.

Partnerët kryesorë të koalicionit kishin thënë se nuk ishte e mundur te punohej edhe pse zgjedhjet nuk duhet të mbahen deri në nëntor 2019.

Bennett ju përgjigj argumentit te Netanjahut se Izraeli ishte në një situatë sigurie veçanërisht të komplikuar, duke thënë se vendi gjithmonë është përballur me kërcënime dhe ka arritur t’i kapërcejë ato.

Në të njëjtën kohë, ai akuzoi Netanyahun për udhëheqjen e një politike mbrojtëse disfatiste.

“Ajo që është më e rrezikshme për Izraelin është se ne kemi filluar të mendojmë se nuk ka zgjidhje për terrorin, terroristët, raketat, se nuk ka asgjë për të bërë”, tha Bennett.

“Kur Izraeli do të fitojë, do të kthehemi të fitojmë”.

Netanyahu ka mbrojtur armëpushimin dhe mbështetësit e tij thonë se ai dhe shefat e tij të sigurisë janë në të njëjtën faqe kur bëhet fjalë për Gazën.

Shumë analistë vënë në pikëpyetje mençurinë e fillimit të një lufte në Rripin e Gazës pa një strategji se si do të përfundojë ajo.

Por Lieberman etiketoi armëpushimin “kapitullim para terrorit” kur ai dha dorëheqjen të mërkurën dhe Bennett tha se nuk ishte dakord me të gjithashtu.

Banorët izraelitë të komuniteteve jugore të goditura nga bresherite e raketave nga Gaza javën e kaluar kanë protestuar gjithashtu, duke bërë thirrje për veprim të ashpër kundër Hamasit, me të cilin Izraeli ka luftuar tri luftëra që nga viti 2008.

Një sondazh i publikuar pas armëpushimit zbuloi se 74 për qind e të anketuarve ishin të pakënaqur me trajtimin e eskalimit të Netanjahut me Gazën dhe sunduesit e saj islamik Hamas, megjithëse ajo gjithashtu tregoi se partia e tij ende do të fitonte me lehtësi shumicën e vendeve.

Veritas.com.al/