LONDON (Reuters) – Një karrige me rrota, e motorizuar që u përdor nga fizikanti Britanik, Stephen Haëking u shit në ankand të Enjten për 300,000 poundë ( 391,740.00 dollarë) ndërsa desertacionit iu rrit çmimi dyfish, ffitimi prej të cilit shkoi për bamirësi.

I famshmi për punën kërkimore mbi origjinën e universit, Haëking vdiq në Mars, në moshën 76 vjeç, pasi e kaloi më shumë se gjysmën e jetës i ulur në karrigen me rrota me sëmundjen e neuroneve.

Disa nga gjërat e tij, ku përfshihen esetë, medalje, dekoratat dhe një kopje e librit të tij “Brief History of Time” të nënshkruara prej tij, u shitën online ditën e Enjte përkrah letrave tqë i përkisnin Isak Njuton, Charles Darwin dhe Albert Einstein.

Desertacioni prej 117 faqe  “Properties of expanding universes” nga viti 1965 u shit për 584,750 poundë,  mës humë se sa ishte vlerësuar 150,000.

Veritas.com.al/

FILE PHOTO: Fine-art handler Tom Richardson poses with a motorised wheelchair belonging to British theoretical physicist Stephen Hawking ahead of an auction of items from Hawkings' personal estate at Christie's in London

Komente

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.