Figurat e larta të BE po bëjnë thirrje për Bashkimin Evropian që të refuzojë apelin e Theresa May për një zgjatje të shkurtër të Brexit, datës së largimit të Mbretërisë së Bashkuar, nga 12 Prill në 22 Maj.

Presidenti i Komisionit Europian Jean-Claude Juncker u tha eurodeputetëve “Nëse Dhoma e Përfaqësuesve nuk adopton një qëndrim para kësaj date (12 prill), nuk do të jetë e mundur nje zgjatje afatshkurtër”.

Twitter Ads info and privacy

Një anëtar i Bashkimit Kristian Demokratik të Kancelares gjermane Angela Merkel ka thënë gjithashtu se BE duhet të refuzojë thirrjet e Theresa May për një shtyrje tjetër të shkurtër te Brexit në favor të një shtyrjeje më të gjatë dhe në vazhdim të detyrojë Mbretërinë e Bashkuar të mbajë zgjedhjet e Parlamentit Europian, raporton The Guardian.

Norbert Röttgen, i cili përveçse eshte aleat kyç i Angela Merkel është gjithashtu kreu i komitetit të punëve të jashtme të Parlamentit Gjerman, ka thënë se nuk ka “asnjë sens” një zgjatje. Ai shkroi: “Në situatën aktuale të bllokimit të thellë institucional, nuk ka asnjë sens në kërkesën per një vonesë të shkurtër të Brexit. BE duhet të insistojë në një zgjatje të gjatë me pjesëmarrjen në zgjedhjet e BE. ”

Ndërkohë, një deputete e lartë polake, Danuta Maria Hübner, që ulet në komitetin drejtues të Brexit te Parlamentit Europian, i tha BBC Radio 4 se ajo kishte frikë se do të ishte një “përpjekje politike për të bindur 27 shtetet anëtare që të vazhdojnë me këtë proces zgjatjeje”.

Suksesi i projektligjit të Cooper për të parandaluar jo-marrëveshje Brexit të Mërkurën mbrëma – duke kaluar Dhomen e Perfaqesuesve me të tre fazat që ndodhin brenda një dite dhe duke kaluar me vetëm një votë – mund ta sjellë Mbretërinë e Bashkuar më pranë miratimit të vullnetit të Bashkimit Evropian. Ligji, nëse vazhdon të kalojë pengesat përfundimtare për t’u bërë ligj sot, do ti kërkonte qeverise të kërkoje një shtyrje të mëtejshme nga Bashkimi Europian për të parandaluar që jo-mareveshje Brexit të mos ndodhe.

Për shkak se qeveria do të ishte e detyruar ligjërisht të ndiqte këtë rrugë veprimi, ajo mund të linte Bashkimin Evropian të lire ti ofrojë vetëm një zgjatje të gjatë të muajve apo viteve të llojit që kryeministrja kohët e fundit kishte thënë se nuk mund ta pranonte. Nga ana tjetër, ajo mund të refuzojë t’i japë Mbretërisë së Bashkuar një zgjatje dhe aq, duke e detyruar atë jashtë Bashkimit Evropian dhe duke i dhënë fund shpartallimit të vazhdueshëm të Brexit.

Nëse BE-ja zgjedh të refuzojë zgjatjen e propozuar të Znj. May, do të ishte vetëm e fundit në një linjë të gjatë grindjesh dhe kundërshtimesh. Në vitin 2018, BE hodhi poshtë planet e kryeministres për kufirin irlandez dhe vetëm muajin e kaluar e hodhi poshtë kërkesën e saj për të zgjatur datën e largimit të Mbretërisë së Bashkuar në 30 qershor.

Znj. May apeloi të martën në BE për zgjatjen. Nëse një zgjatje e tillë nuk do ti jepet, siç ështe Britania e Madhe do të largohet nga BE pa një marrëveshje më 12 prill. Kryeministrja ka vendosur më parë largimin pa një marrëveshje, përveç nëse anëtarët e parlamentit të Mbretërisë së Bashkuar votojnë për një masë të tillë.

Votimi për një “asnjë marrëveshje” nuk ka mbështetjen e Përfaqësuesve dhe në Mars një votim jo-detyrues u paraqit kundër një Brexit-i pa asnjë marrëveshje, pa asnjë marrëveshje, duke humbur 312 me 308.

Kryeministrja është aktualisht në negociata me udhëheqësin e Labour Jeremy Corbyn në mënyrë që të përpiqet dhe të gjejë një marrëveshje kompromisi të zbatueshme.

May i tha publikut “na përket ne të arrijmë përmes kësaj Dhome për të gjetur një rrugë për këtë”, me Jeremy Corbyn duke u përgjigjur se ai mirëpriti gatishmërinë e znj. May për kompromis për të zgjidhur bllokimin e Brexit. Çifti u takua të mërkurën dhe përfundoi me z. Corbyn duke i quajtur mbledhjet “jokonkluzive”.

Negocimet me Mr. Corbyn kanë provokuar një reagim të ashpër nga shumë njerëz në Partinë Konservatore,akoma,me dy ministra të rinj që po japin dorëheqjen nga qeveria. Në letrën e tij të dorëheqjes, ish-Tory Whip Nigel Adams deklaroi: “Tani duket se ju dhe kabineti juaj keni vendosur se një marrëveshje – e gatuar me një Marksist, i cili asnjëherë në jetën e tij politike nuk e ka vënë interesin britanik te parin  – është më mirë se asnjë marrëveshje.”

Veritas.com.al/