Historia e tërmeteve në vendin tonë që pas epokës së Krishtit, por që nuk u shkrua deri në shekullin 19.
Pjesa më e madhe e Shqipërisë qendrore u lëkund fuqishëm sot nga dhjetëra tërmete, ku njëri prej tyre i ishte me magnitudë 5.2. Megjithëse, Shqipë...
Prindër te obsesionuar nga smartphonë mund të thotë fëmijë të irrituar
Nga: Amy Norton, HealthDay Reporter Prindërit, të cilët gjejnë strehim në telefonat e tyre kur fëmijët bëjnë kaprico munden, për një kohe te gj...
‘Via Egnatia’ mbulohet nga ‘Rruga e Drogës”. Shqipëria- kalimi më i lehtë i kanabisit dhe kokainës/ Sipas Raportit Botëror
Në shekullin lV pas Krishtit vendi ynë përshkohej nga ‘Via Egnatia’ që bashkonte Romën me Kostandinopojën; dhe kjo i hapi m,undësi lidhjes mes Per...
Kastriot Çipi i shkruan kolegut të tij, Laert Vasili: “A mban mend çfarë ke thënë dje?…
“Letër e hapur: I nderuar koleg! Të ndoqa sot në dëgjesën e dytë me artistë, të thirrur nga kryetari i Bashkisë Tiranë. Nuk e di a e kuptove...
Emigrantët, Salvini: “Lifeline e jashtëligjshme, ta presin francezet në Marsejë”
Dhe per Makron: Macron është më i keq se Orban...Pas kthimit nga Tripoli, Ministri i Brendshëm thekson afrim dhe bashkëpunimin absolut me Libinë ...
A mund të sekuestrohet pasuria e paligjshme dhe kriminale, në vend që të tirren fjalë, akuza dhe video?!…
( FOTO: Hotel Cavaliero i sekuestruar në Bajzë, Malsi e Madhe)/ Nga: L. Skiro/ Janë sekuestruar 7 pasuri të paluajtshme në pronësi të Ndue Vasel...
Ironia: Kudo në Mitrovicë flamuj rus dhe foto të Putin me rastin e Ditës së Europës. FOTO
Sot është 9 Maji dhe të gjithë aspirantët e satelitët e BE, siç është edhe Kosova, bëjnë sikur festojnë Ditën e Europës. Por sot, në ditën kur ...
Rikthim në izolim: Jeta e varfër e njerëzve pranë tollit ku paguhen miliarda për rrugën
Fshati Truall i Surroit, që lindi nga ndërtimi i autostradës Durrës-Kukës rrezikon të rikthehet në izolim një dekadë më pas nga tarifa e kripur ko...
‘Kështu foli e dashura Angela…”. Rama e trajton si vajzë tezeje; por kancelarja tha “nuk u bëjmë dhurata”
Nga: Laert Skiro/ Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, në fund të takimit me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, k thënë se ‘deri ne qersh...
Shtëpia e diktatorit Hoxha ‘sa një kala’, shtëpia e Gjergj Fishtës e harruar
(FOTO: Shtëpia e Gjergj Fishtes, e harruar në Zadrimë)/ Shtëpia e lindjes së diktatorit komunist Enver Hoxha ndodhet në qytetin e Gjirokastrës ...
Faqja 2 prej 2412345...1020...E fundit »