Papa Francesku: Për herë të parë në histori, Jezuitët në krye të Doktrinave të Vatikanit.
Për herë të parë një Papë Jezuit, Francesku, ka emëruar kryepeshkopin Luis Ladaria Ferrer S.J. si kider të zyrës shumë të pushtetshme të Vatikanit...
Komunitetet fetare bëjnë thirje që ‘politika të ketë harmoni sipas shembullit të besimeve’
Komuniteti Mysliman, Kisha Orthodhokse Autoqefale, Kisha Katolike, Kryegjyshata Botërore e Bektashinjëve dhe Vëllazëria Ungjillore kanë bërë njëzë...
FOTO/ Kryqëzimi i Jezusit rikrijon “Lojën e Pasionit”, traditë e përvitshme në qendër të Londrës.
Një grup teatral i Kristianëve Britanik ka vënë në skenë Lojën e Pasionit të përvitshëm në sheshin Trafalgar, Londër, pjesë e traditës së paradës ...
Prifti Francez, i martirizuar nga xhihadistët, bën hapin e parë drejt Shenjtërimit.
At Jacques Hamel, prifti Francez që iu pre koka nga dy militantë të Shtetit Islamik, në kishën e tij, korrikun e vitit të kaluar, tani ndodhet në ...
Sot besimtarët bektashinj kremtojnë ditën e Sulltan Novruzit
Besimtarët bektashinj në Shqipëri festojnë sot ditën e Sulltan Novruzit. Në këtë ditë kremtohet ditëlindja e imam Aliut dhe ndryshe njihet nga bes...
NDEROHET IMZOT VINÇENC PRENNUSHI
-Eshtrat e të ndjerit- një javë do të prehen në Katedralen e Shën Palit- Nga: Veritas.com.al/ Në vitin 1949, ajo çka buronte në zemrën e tij...
Deputeti Tom Doshi, me kardinal Troshanin, takojnë Papa Francis në Meshën e Shenjtë në Vatikan.
(FOTO: Papa Francis dhe deputeti Tom Doshi)/ Deputeti  i Kuvendit të Shqipërisë, Tom Doshi, së bashku me kardinal Troshanion kanë marrë pjesë n...
Mësuesja e Medresesë para nxënësve: “ISIS është i mirë, mbron Myslimanët!”.
  (FOTO: Drejtori i Medresesë distancohet nga qëndrimi i mësueses). Emine Alushi, mësuese e Medresesë në Shkodër, është regjistruar në ...
Vatikani fton “bombën e popullimit” Paul Ehrlich, që të flasë në Konferencën e Biodiversitetit.
(FOTO: Kopertina e librit të Paul Enrich dhe Selia e Shenjtë)/ Vatikani ka ftuar alarmistin më të tmerrshëm në historinë e re kundër popullimit...
Të lindurit e këtij shekulli nuk besojnë më se Mbretëria e Bashkuar është Vend Kristian.
Më pak se një e treta e të lindurve në këtë shekull (pas vitit 1990)  besojnë se Britania është një vend Kristian, ndërsa më shumë se 40 për qind ...
Faqja 8 prej 10« E para...678910