Putin e ka zgjedhur si të dërguar special

Nga: Federico Malerba, Associated Press/

‘Hard to kill, The Patriot’, Special Infiltrate: Këta janë vetëm disa nga titujt me të cilët në vitet 1990 Steven Seagal u bë një protagonist i njohur i filmave te aksionit.

Një reputacion gradualisht i lënë mënjanë nga kalimi i viteve dhe plakja e atij që atëherë ishte një seks simbol dhe sot është 66 vjeç. Kundërshtarët e tij e kanë akuzuar gjithmonë se është një aktor mediokër, i paaftë për të shprehur ndjenja dhe emocione: një maskë akulli, pothuajse gjithmonë i burgosur në rolin e te keqit.

Dhe me një tjetër “të forte” Seagal ka bërë miqësi prej shume vitesh: ai është Vladimir Putin i cili më 3 nëntor 2016 i dha atij shtetësinë ruse, siç bëri edhe me boksierin amerikan Roy Jones Jr dhe kolegun e tij francez Gerard Depardieu .

Pas gati dy vjetësh, qeveria e Moskës e ka “ngarkuar” për një rol diplomatik. Investimi erdhi dje nga Ministria e Jashtme ruse me një post në Facebook: “Steven Seagal është emëruar përfaqësues special për marrëdhëniet humanitare midis Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara, me qëllim të promovimit të zhvillimit të mëtejshëm të marrëdhënieve ruso-amerikane në fushën humanitare, duke përfshirë bashkëpunimin në shkëmbimet kulturore, artistike, sociale dhe rinore “. Ministria gjithashtu shpjegoi se aktori nuk do të marrë një pagesë për të kryer detyrën e tij, të cilën ai e përshkroi si të ngjashme me rolin e ambasadorëve të vullnetit të mirë të Kombeve të Bashkuara.

Në fakt nuk është hera e parë që Seagal bën diçka të tillë. Megjithëse në një veshje jozyrtare, në vitin 2013 ai kishte marrë pjesë në takimin midis delegacioneve ruse dhe amerikane në Moskë si një “ndërmjetës diplomatik”. Personi, ndryshe nga karakteri kinematografik që ne jemi mësuar të njohim, ka disa anë që janë mjaft të fshehura. Ai është gjithashtu një gdhendës, një këngëtar dhe kitarist. Ka qenë agjent ndihmës i policisë për komunitetin e tij në Jefferson Parish, në Luiziana, dhe është një budist i zjarrtë, si dhe mbështetës i çështjes së pavarësisë tibetiane. Vegjetarian, dhe është i njohur gjithashtu si ambjentalist dhe aktivist i të drejtave të kafshëve. Shkurtimisht, kjo ishte gjithçka, mund të jemi të qetë: lidhjet humanitare midis Moskës dhe Uashingtonit nuk duhet te forcohen duke thyer kocka djathtas e majtas si në filma.

Veritas.com.al/