Kancelarja gjermane Angela Merkel është vlerësuar brenda dhe jashtë vendit për reagimin e saj ndaj krizës së koronavirusit, ndërsa edhe zërat e pakënaqësisë rriten  duke thënë se mbështetja për strategjinë e qeverisë mund të jetë më e dobët.

Megjithëse Gjermania filloi të heqë masat e bllokimit javën e kaluar, Merkel ka kërkuar kujdes dhe kundër padurimin në rritje për të ulur kurbat e ngjitjes së numrit të të infektuarve.

Kufizimet – por edhe kapacitetet më të mëdha të testimit – kanë parë që Gjermania të mbajë shkallën e vdekshmërisë së saj shumë më të ulët se ajo e fqinjëve evropianë.

Sipas shifrave zyrtare, vetëm 3.7 për qind e më shumë se 150,000 rasteve të konfirmuara të koronavirusit, kanë çuar në vdekje.

Kufizimet janë përmbushur gjithashtu me miratimin e publikut. Pothuajse tre të katërtat e popullsisë thanë se i mbështetën kufizimet në një sondazh të Kantar të publikuar të Premten.

Në një krizë të plotë, vetëm disa muaj më parë, aleanca konservatore CDU / CSU e Merkel ndërkohë u tërhoq në votime, duke hedhur dhjetë pikë në dy muajt e fundit në 38 përqind.

‘Jeta dhe vdekja’

Megjithatë disponimi mund të ndryshojë.

Wolfgang Schaeuble, një politikan i vjetër i politikës gjermane dhe presidenti aktual i Dhomës së Ulët të Bundestag, paralajmëroi se kufizimet e zgjatura do të ndikonin në të drejtat themelore të qytetarëve.

“Kur dëgjoj se mbrojtja e jetës duhet të vijë mbi gjithçka tjetër, unë nuk mendoj se është absolutisht e vërtetë,” i tha ai të përditshmes në Berlin Der Tagesspiegel të Dielën.

Merkel gjithashtu provokoi zemërimin e udhëheqësve rajonalë kur sugjeroi javën e kaluar se ata kishin qenë shumë të etur për të qetësuar kufizimet.

Armin Laschet, kryeministri i shtetit për rajonin më të populluar të Gjermanisë në Veri-Rhine Westphalia dhe një kandidat për të pasuar Merkel si drejtues i CDU, protestoi se diskutimi mbi mënyrën e heqjes së masave të bllokimit ishte “i nevojshëm”.

“Sigurisht që është ende një çështje e jetës dhe e vdekjes,” i tha ai transmetuesit publik ARD natën e së dielës.

Megjithatë ai insistoi që efektet negative të bllokimit gjithashtu duhet të “peshohen MIRë”, duke u treguar veçanërisht fëmijëve “të cilëve u është dashur të qëndrojnë në shtëpi për gjashtë javët e fundit”.

Ai sulmoi gjithashtu atë që shihte si parashikimet pesimiste të disa ekspertëve mjekësorë, duke theksuar se “40  për qind e shtretërve të kujdesit intensiv janë bosh” në shtetin e tij.

Gazeta më e popullarizuar në Gjermani, Bild, i bëri jehonë fjalëve të Laschet në një shkrimi të ashpër të hënën, duke akuzuar Merkelin se ishte “kokëfortë, kokë derri dhe bosi”.

‘Fundi i unitetit kombëtar’

Shumë të heshtur në krizë deri më tani, partitë opozitare të Gjermanisë gjithashtu kanë filluar të rriten më kritike për kursin e qeverisë.

Të Gjelbrit, akoma partia më e madhe e opozitës, pavarësisht një rënie të kohëve të fundit, kanë kërkuar më shumë kujdes. Të Dielën, bashkëdrejtuesja Annalena Baerbock përplasi planet për të lejuar futbollin e Bundesligës të rifillojë pa spektatorë nga muaji tjetër.

Udhëheqësi i FDP-së liberale Christian Lindner paralajmëroi se konsensusi mbi masat e koronavirusit po prishej, duke shpallur “fundin e unitetit kombëtar”.

“Nëse shteti po kufizon liritë, ai duhet ta justifikojë atë,” i tha ai transmetuesit RBB të hënën.

VERITAS.COM.AL