Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba flet për mediat pas një takimi me ministrin e Jashtëm të Danimarkës Jeppe Kofod në Kopenhagë të enjten.

Ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba, sugjeroi të enjten se Rusia mund të qëndrojë në një “rrugë diplomatike” për dy javët e ardhshme pas bisedimeve në Paris me zyrtarë nga Moska, Ukraina, Franca dhe Gjermania.

“Asgjë nuk ka ndryshuar, ky është lajmi i keq,” u citua Kuleba të thoshte Reuters, duke shtuar se “për fat të keq, kërkesa më e madhe që ka Rusia është që Ukraina të angazhohet drejtpërdrejt në bisedimet me përfaqësuesit rusë në Donetsk dhe Luhansk në vend që të negociojë me Rusinë. .”

“Kjo nuk do të ndodhë, kjo është një çështje parimore,” vazhdoi ai.

Por “lajmi i mirë është se këshilltarët ranë dakord të takohen në Berlin pas dy javësh, që do të thotë se Rusia për dy javët e ardhshme ka të ngjarë të mbetet në rrugën diplomatike,” tha Kuleba.

VERITAS.COM.AL