Lideri i Pavarësisë së paarritur të Katalonjës, lihet i lirë nga Gjykata e belge, por “me kusht”
Ish-presidenti katalanas dhe udhëheqës i referendumit për Pavarësi në krahinë,  Carles Puigdemont dhe 4 ish-ministra të tij janë lënë të lirë ‘me ...
Spanja lëshon urdhër arresti për presidentin e Katalonjës, Charles Puigdemont
Prokurori i shtetit Spanjoll ka kërkuar nga shtetet evropiane arrestimin për liderin e larguar Catalan, Carles Puigdemont dhe për katër të tjerë. ...
Anëtarët e qeverisë së Katalonjës i thërret gjykata e Madridit. Mund të arrestohen.
Anëtarët e shkarkuar të qeverisë së rajonit të Katalonjës janë urdhëruar të paraqiten në Gjykatën e LArtë të Spanjës për tu përballur me akuzat e ...
Liderja e populistëve gjermanë thotë se ‘ ‘Margaret Thatcher është modeli i rolit tim’.
Alice Weidel,  bashkë- lider e të ashtuquajturve populistë të Partisë anti- emigracion masiv Alternative For Germany (AfD) ka folur rreth frymëzim...
Theresa May mund të bjerë për shkak të skandaleve seksuale në Westminister
Theresa May ka frikë se skandali seksual i Westminster mund ta detyrojë për një rikompozim urgjent të qeverisë. Në Parlamentin Britanik është p...
Qeveria spanjolle heq autonominë e Katalonjës. Lideri Catalan bën thirrje për “kundërshtim demokratik”
Lideri i shkarkuar Catalan, Carles Puigdemont ka bërë thirrje për “opozitë demokratike” kundër pushtetit direkt nga Madridi mbi Katalonjën. Ai ...
Orbán i Hungarisë: BE po zbaton planin e Soros për përmbytjen e kontinentit me emigrantë nga bota e tretë.
Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orbán ia plasi në fytyrë Bashkimit Europian pse po adopton ndryshime në sistemin e azlit në bllokun BE. Qeveria e...
Kryeministri Çek, Babis, ose “Trumpi Çek” kërkon aleatë në Europën Qendrore.
Kryeministri Çek i emëruar,  Andrej Babiš, i njohur si “Trumpi Çek’ ka thënë se ka nevojë për aleatë të Europës Qendrore për luftën kundër emigrac...
Dy rajonet më të pasura në Itali, Lombardi dhe Veneto, kërkojnë më shumë autonomi.
Votuesit në zonat e pasura të Veriut Italian, Lombardi dhe Veneto knë vendosur të dielën që të kërkojnë më shumë autonomi nga Roma, duke iu përmba...
Qeveria e Spanjës mohon grushtin e shtetit në Katalonjë.
(Mbështetës të mërzitur të pavarësisë duke dëgjuar fjalimin e  Carles Puigdemont në smartfonet e tyre)/. Ministri i Jashtëm Spanjoll, Alfonso Dasti...
Faqja 10 prej 30« E para...89101112...2030...E fundit »