6 të dënuar ankohen në Strasburg pse u preket e drejta e votës. VIDEO
Përmes Komitetit Shqiptar të Helsinkit, 6 të dënuar i janë drejtuar Gjykatës së Strazburgut me pretendimin se në ligjin e Dekriminalizimit u është...
KLD në mbledhje të veçantë ‘për dhunën’ pas vrasjes së gjyqtares Hafizi. VIDEO
Këshilli i Lartë i Drejtësisë zhvilloi mbledhjen e parë nën drejtimin e Presidentit Ilir Meta. Mes 7 pikave në rend dite, më e rëndësishmja ish...
Ç’mund të bëjë Reforma e Drejtësisë me këtë ‘merimangë’ familjare në kupolën e shtetit?
Ku punojnë familjarët e titullarëve  të drejtësisë? Familjarët e gjyqtarëve dhe prokurorëve shqiptarë ‘shërbejnë’ në pozicionet kyçe të adminis...
Një kryetar Partie bën pjesë në komisionet ‘e virgjëra politikisht’ të Vettingut.
Aq sa pritet të shuhet vapa dhe thatësira e tmerrshme e kësaj vere, po me aq padurim pop pritet në popull edhe fillimi i efekteve të Vetingut të R...
Zgjidhet kryetarja e Kolegjit të Apelimit, (ose kryegjyqtare e Republikës), Natasha Mulaj
Kryegjyqtarja e Shqipërisë, me reformën e re të drejtësisë dhe vettingun është zgjedhur sot. Kryetarja e Kolegjit të Apelimit u zgjodh Natasha ...
Gjin Gjoni, përsëri në krye të Rrjetit Gjyqësor Ballkanik Euro- Mesdhetar
Konferenca e 12-të Plenare e Rrjetit Ballkanik dhe Euro-Mesdhetar të Këshillave Gjyqësorë që zhvilloi punimet në Bullgari, më 10 dhe 11 korrik, ka...
Lista e zezë nis efektin; shkarkohen nga detyra prokurorët e parë
Lista e zezë e nëpunësve të korruptuar e publikuar nga kryeministri Rama, është bërë sot ‘ushqim’ për mediat, për politikën dhe për institucionet....
Pse gjykatësi i Durrësit liroi ‘baronin e drogës’? Burimi është Ministria- sipas Gjykatës
Një ditë pas lirimit të  Alket Hatija, ka ardhur reagimi i Gjykatës së Durrësi: Kërkesa e Prokurorisë së Durrësit për  caktimin e masës së sigu...
Kërcënohet me jetë kryetari i Gjykatës, Vlorë. VIDEO
Kryetari i Gjykatës së Shkallës së Parë në Vlorë, Skënder Haluçi ka marrë kërcënime të vazhdueshme kohët e fundit. Ne një intervistë me News 24...
Arrestohet burri i gjyqtares së Gjykatës së Lartë, ‘fajtor për korrupsion’
Një ditë më parë u dënua me 1 vit e 6 muaj burg e sot është vënë në pranga. Bëhet fjalë për Odhise Andrean, bashkëshortin e Majlinda Andreas i cil...
Faqja 21 prej 24« E para...10...1920212223...E fundit »