Zgjidhen 7 anëtarët e organeve të Vetingut. Cilët janë?
Në Kryesinë e Kuvendit  të Shqipërisë, komisioni ‘ad hoc’ ka votuar për zgjedhjen  e institucioneve të Vetingut, për 6 anëtarët e Kolegjit të Posa...
Përsëri lëvizje të mëdha në kupolën e Policisë në Tiranë
Është hera e dytë brenda pak ditësh që kryhen lëvizje ‘tronditëse’ në kupolën e Policisë së Shtetit; kësaj here në komisariatet dhe në Drejtorinë ...
Kthim në sistemin maxhoritar. Basha njeh gabimin e vitit 2008, kërkon kodin e ri zgjedhor dhe vetëm 100 deputetë në Kuvend.
Në fjalimin e mbajtur sot në Çadrën e Protestës, kryetari i Opozitës, Lulzim Basha ka kërkuar kthimin në sistemin elektoral maxhoritar. Propozimin...
Mbrëmë në ora 00.00, ka mbaruar afati ligjor për regjistrimin e kandidatëve në KQZ/ Bylykbashi
"Mbrëmë në mesnatë ka kaluar afati ligjor për regjistrimin e listave të kandidatëve për deputetë", deklaroi sot Oerd Bylykbashi. Deputeti i PD-së ...
KQZ hedh poshtë kërkesën PS+LSI për shtyrjen e datës së regjistrimit.
Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, pas dy orë diskutime rreth letrës që i kanë drejtuar pardje Partia Socialiste dhe Lëvizja Socialiste për Integrim,...
Vettingu i djeshëm në Kuvend ishte “fake”; duhet një seancë tjetër urgjente
Edhe pse partitë qeveritare morën pjesë dje në Kuvend, seanca parlamentare, për krijimin e komitetit Ad-Hock për zbatimin  Vettingut. 78 deputetët...
Gjykata Kushtetuese: Nuk do të mungojë KLD
Në kushtet kur ligjet mbi aplikimin e Reformës në Drejtësi kanë “mbetur rrugës” për arsye procedurash ligjore dhe parlamentare,  Gjykata Kushtetue...
Ambasadori Lu shpreson te Xhafa. Tjetri para këtij “s’ishte gjë!”.
Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Tiranë Donald Lu ka folur për “Zëri i Amerikës” edhe mbi riparimet e qeverisë Rama. Ai tha sot se pret që mi...
Gjykata Kushtetuese reagon pasi lajmi mori dhenë: Nuk kemi rrëzuar akuzat për Aldo Baren
  Me një deklaratë për median, Kushtetuesja shprehet se e ka kthyer dosjen në Gjykatën e Lartë dhe as nuk ka rrëzuar akuzat dhe as ka marr...
OMN, “kali” që hyn fshehur në Trojën e Drejtësisë.
Kur dukej se përplasja mes partive politike u mbyll për reformën në drejtësi më 21 korrik të vitit të kaluar, mosmarrëveshjet kanë dalë sërish në ...
Faqja 43 prej 45« E para...102030...4142434445