MATTHEW BOYLE

Presidenti Donald Trump dhe një listë folësish të tjerë të profilit të lartë do t’i drejtohen protestuesve të “Stop Vjedhjes” të Mërkurën, 6 Janar, përpara një përpjekjeje nga disa Republikanë të Kongresit për të sfiduar certifikimin e fitores nga kolegji elektoral të Presidentit të zgjedhur Joe Biden, ka mësuar Breitbart News.

Mijëra mbështetës të Trump pritet të mblidhen në Uashington, DC, për rastin dhe anëtarët e ekipit të Trump janë sjellë për të ndihmuar në organizimin e eventit i cili zyrtarisht po organizohet nga Women for America First.

Eventi kryesor do të ndodhë në Ellipsis në Shtëpinë e Bardhë – e quajtur jozyrtarisht “Lëndina e Presidentit” – tha një burim familjar me përpjekjet organizative. Presidenti shkroi në Twitter të Dielën në mëngjes se ai do të jetë atje të Mërkurën.

Presidenti pritet të prononcohet duke filluar rreth orës 11:00 Ai do të përmbylle një event në të cilën disa emra të tjerë të profilit të lartë, duke përfshirë djalin e tij të madh Donald Trump, Jr, Kimberly Guilfoyle, Amy Kremer, Rudy Giuliani, Katrina Pierson, Boris Ephsteyn, Prokurori i Përgjithshëm i Teksasit Ken Paxton, CEO i MyPillow Mike Lindell, Diamond and Silk, Rep. i Shtetit të Xhorxhias Vernon Jones, Roger Stone, Benny Johnson, Scott Presler, Bernie Kerik dhe Ali Alexander janë të gjithë midis atyre që pritet të flasin,sipas një burimi të përfshirë në këtë event.

Shumë nga këta folës, dhe të tjerë, do të flasin gjithashtu të martën,5 janar – një ditë para festimeve zyrtare – në një event në Freedom Plaza në qendër të Washington, DC. Por eventi kryesor është të Mërkurën, në Ellipsis në Shtëpinë e Bardhë.

Dyert për eventin Ellipsis te Shtëpisë së Bardhë do të hapen në orën 7 të mëngjesit të Mërkurën dhe ndërsa pjesëmarrësit e eventit nuk do të kenë nevojë të hyjnë zyrtarisht në zonat e Shtëpisë së Bardhë përmes një porte të Shtëpisë së Bardhë, do të ketë pika kontrolli të Shërbimit Sekret gjatë rrugës. Teknikisht,pjesmarrsit e eventit nuk kanë nevojë të regjistrohen ose të kenë bileta, por janë duke u inkurajuar në RSVP në faqen e internetit MarchtoSaveAmerica.com.

Programi zyrtar do të fillojë rreth orës 9 të mëngjesit, dhe përsëri do të përfshihet nga fjalimi i Trump duke filluar rreth orës 11:00. Kur presidenti përfundon fjalën e tij, organizatorët më pas do të drejtojnë një marshim deri në Kapitolin e SH.B.A.-së, ku ata pritet të mbërrijnë rreth orës 13:00 – koha gjatë së cilës Kongresi i ri, i cili po betohet të Dielën, do të konsiderojë certifikimin e rezultateve të kolegjit zgjedhor.

Më shumë se njëqind Republikanë të Dhomës pritet të sfidojnë certifikimin e rezultateve të kolegjit elektoral dhe atyre do t’u bashkohen të paktën një duzinë Republikanë të Senatit. Senatori Josh Hawley (R-MO) ishte i pari që njoftoi se do të bashkohej me sfidat e House GOP javën e kaluar dhe Senatori Ted Cruz (R-TX) udhëhoqi një përpjekje këtë fundjavë të 11 Republikanëve të Senatit për t’u bashkuar me kauzën.

Me numra si keto, përpjekja është deri tani më seriozja në historinë moderne për të sfiduar, përmes procesit të Kongresit që vërteton rezultatet e kolegjit zgjedhor, një proces zgjedhor. Ka pasur përpjekje të tjera, si pas fitores së Trump në 2016 në fillim të 2017 ku disa Demokratë të Dhomës së Përfaqësuesve u përpoqën të sfidonin rezultatet, por nuk morën një dot as nje senator në bord me sfidën e tyre. Gjithashtu, në fillim të vitit 2005, disa Demokratë të Dhomës u bashkuan me Senatoren e atëhershme Barbara Boxer (D-CA) për të sfiduar rizgjedhjen e Presidentit të atëhershëm George W. Bush. Kjo përpjekje dështoi, pasi shumicat në të dy dhomat e Kongresit e kundërshtuan atë.

Kjo përpjekje pritet në mënyrë të ngjashme të dështojë, pasi Demokratët kontrollojnë Dhomën e Sh.B.A-së, kështu që pavarësisht shfaqjes mbresëlënëse të më shumë se 100 Republikanëve të Dhomës që qëndrojnë në anën e Trump ajo do të sjellë më pak se një shumicë në atë dhomë. Në mënyrë të ngjashme, disa Republikanë të Senatit – duke filluar nga Sen Pat Toomey (R-PA) deri tek Senatori Mitt Romney (R-UT) deri tek Senatori Ben Sasse (R-NE) dhe madje edhe Udhëheqësi i Shumicës së Senatit Mitch McConnell – kanë thënë se e njohin Biden si presidenti i zgjedhur legjitim dhe nuk do të shkojnë së bashku me këtë përpjekje.

Prandaj, duke pasur parasysh se shumica e GOP të Senatit është e ngushtë – aktualisht 52 anëtarë, të cilët mund të ndryshojnë në varësi të asaj që do të ndodhë në zgjedhjet e balotazhit të së martës në Georgia, ku Senatoret Kelly Loeffler (R-GA) dhe David Perdue (R-GA) përballen me Demokratët Rev. Raphael Warnock dhe Jon Ossoff – nuk ka vota të mjaftueshme që Trump të marrë edhe shumicën në Senatin e kontrolluar nga GOP.

Sidoqoftë, suksesi i atyre që e brohorasin këtë sfidë për të marrë sa më shumë anëtarë të Kongresit sa kanë marrë pjesë në këtë luftë – edhe nëse është i dënuar të dështojë pa marrë parasysh çfarë – është i jashtëzakonshëm. Ajo gjithashtu i ngjan zemërimit dhe tërbimit të bazës GOP pas zgjedhjeve të 3 nëntorit dhe sinjalizon se votuesit e bazës Trump po kërkojnë luftëtarë në të ardhmen për partinë. Por është gjithashtu një akt i vështirë balancimi për udhëheqësit e GOP, pasi ata kërkojnë ti tregojnë bazës që ata janë të gatshëm të luftojnë por gjithashtu përpiqen të ecin përpara me realitetin e një administrate të ardhshme të Biden që po afrohet me shpejtësi në vetëm disa javë.

Senati Amerikan nuk ka filluar mbajtjen e seancave dëgjimore për zgjedhjet e kabinetit të Biden, dhe mund të mos fillojë deri pas përurimit. Një pjesë e madhe e asaj që do të përcaktojë fatet e zgjedhjeve të administratës së Biden profilizohet në Georgia të martën, pasi ato balotazhe do të konstatojnë se cila parti kontrollon Senatin e SHBA për një të ardhme të parashikueshme dhe mund të nënkuptojë ndryshimin midis disa prej selektimeve të Biden duke u konfirmuar apo jo.

Por energjia në të djathtë siç dëshmohet nga mijëra mbështetës të Trump që muaj pas zgjedhjeve do të zbresin ende në Uashington, DC, këtë javë është diçka që Republikanët do të kërkojnë të shfrytëzojnë në të ardhmen ndërsa shkojnë në betejë me administratën e ardhshme të Biden dhe ndërsa ata kërkojnë të rimarrin shumicën e Dhomës në 2022 pasi siguruan fitore të papritura në zgjedhjet e Kongresit 2020.

Në fund, gjithashtu, e gjitha do të kulmojë në betejën e Shtëpisë së Bardhë në vitin 2024, me atë që pritet të jetë një fushë e madhe e pretendentëve të mundshëm që bëjnë oferta për goditjen e tyre në mantelin e Trump, duke supozuar se ai nuk do të kandidojë përsëri, gjë që nuk është konkluzion i parashikuar.

VERITAS.COM.AL/