Nga: Basir Çollaku/Fb

Elezi, Prokurori kandidat për PPP, duhet t’u përgjigjet disa pyetjeve..!!

Ferdinand Elezi eshte nje nga 7 kandidatët qe aplikuan dhe dje u dëgjuan nga Komisioni i Ligjeve, ne garen per PPP, Prokuror i Pergjithshem i Perkohshem. Ishte kandidati i pare qe aplikoi dhe deri ditën e fundit ishte thuajse i vetmi.

Por me pas gjashte prokurore te tjere iu shtuan gares. Elezi sipas asaj çfare shkruhej mediatikisht kishte nje lobim nga Durresi, njerez te pushtetit dhe pas-pushtetit. Sigurisht ketu nuk çalon asgje sepse lobingjet politike tek ne bejne pune me fort se ato profesionale. Ajo qe prezantuan prokuroret ishte e ardhmja e asaj qe mendojne te bejne dhe- telegrafisht- e shkuara.

A kane konkurentet e PPP, (e cila ngjan me idene e Rames Partneritet Publik Privat), mekate te cilat mund te ndikojne ne punen e tyre?! Mbase. Si kushdo. Kandidati Elezi se paku kater pyetje duhet te mbushte me përgjigje. Cilat jane:

Ne vitin 2006 ne Tirane, prokurori Ferdinand Elezi, me mjetin e prokurorise me targa TR 2647 K aksidenton Bariq Simakun, shendeti i te cilit nuk mori per mire. Eshte nje ngjarje per tu përmendur ne deklarim?!

Prokurori Elezi eshte goditur, ndaj tij eshte qelluar me arme zjarri ne Durres.

Pyetja eshte a ka bere padi ne Prokurori lidhur me kete ngjarje dhe çfare arsye a motivi ka prodhuar kete ngjarje, eshte kjo per shkak te detyres?!

Per te shkuar me tej, Elezi si shef komisariati ne Sarande ne vitin 1997 kujt ia dorezoi detyren si shef komisariati pasardhes?!?! Apo bandat e moren vete te lire detyren ne Komisariat?

Nje tjeter pyetje per te bere eshte dhe detyra e komanduar ne Korçe. Elezi duke qene Prokuror Apeli ne Durres eshte komanduar prokuror per katër muaj ne Korçe. Sa i ligjshem (sa i perket kohezgjatjes dhe shkalles hierarkike) eshte ky komandim ne këtë detyre..?!