Presidenti Donald  Trumpka bërë plan që të ketë si mysafir Presidentin e Kinës Xi Jinping në “pjatën e artë” në resorin e tij Mar-a-Lago në Florida. Zoti Trump ka planifikuar që homologun  tij kinez ta presë muajin e ardhshëm në një takim që ka për synim uljen e temperaturave të krijuara pas implikimeve në fushën e sigurisë dhe të ekonomisë- ka mësuar  Axios.

Gjatë pritjes dhe takimit nuk është planifikuar të luhet golf  nga liderët e dy superfuqive- ky takim më së shumti do të jetë sezon pune, sipas disa zyrtarëve shumë të afërt me planin e dy presidentëve.

Datat që tentohet të zhvillohet takimi janë 6 Prill, e Enjte pasdite dhe gjatë të Premtes më 7 Prill.

/Veritas.com.al/