Etiketa: covid

Trump thotë se mund të ‘karantinojë’ shtetin e Nju Jorkut
AFP 28 Mars 20201 Uashington (AFP) - Presidenti Donald Trump tha të Shtunën se po mendon vendosjen e shtetit të New York-ut të goditur nga koronavirusi dhe zonat ngjitur nën "karantinë" për ...
VETËPËRMBAJTJA SI VAKSINË
  Nga ASTRIT PATOZI/ Sot ka një konsensus global se gjëja më e lehtë është të mëzitesh dhe stresohesh në kushtet e karantinës, por ti duhet të vetëpërmbahesh shumë që pastaj të kesh mundësi...
Grupet e të Drejtave të Njeriut përgatisin padi kundër Kinës për pandeminë koronavirus
Nga JOHN HAYWARD 26 Mars 2020 Faqja e të drejtave të njeriut Bitter Winter raportoi të Mërkurën se avokatët po përgatiten të sjellin një shumëllojshmëri padish kundër qeverisë së Kinës për t...
Serbia ndërton një Spital me 3,000-shtretër brenda Kupolës më të madhe në Evropë
Rreth 3,000 shtretër u zhvendosën në një qendër ekspozite në kryeqytetin Serb të Beogradit të Martën, 24 Mars, pasi ushtarët ndihmuan në shndërrimin e sallës në një spital të paracaktuar për të tr...
Papa Francesku lutet për punonjësit ‘Heroikë’ të shëndetësisë dhe priftërinjtë që vdiqën duke u kujdesur për viktimat e koronavirusit
THOMAS D. WILLIAMS, PH.D. ROME - Papa Françesku ofroi lutje speciale për mjekët, infermierët dhe priftërinjtë që kanë vdekur duke ndihmuar ata që preken nga COVID-19, duke i quajtur ata "heronj...
Në Spanjë pothuajse 3 mijë viktima: njerëz të moshuar të lënë midis kufomave
Zbulimi i tmerrshëm u bë nga ushtria e angazhuar për dezinfektimin e disa azileve të pleqve. Në Spanjë situata shëndetësore është gjithnjë e më e rëndë Gabriele Laganà - 25/03/2020 - Spanja ...
COVID-19/ Princi Charles testohet pozitiv, por mbetet me shëndet të mirë’.
Princi i Uellsit, Charles 71 vjeç, ka rezultuar pozitiv në testin për koronavirusin  por gëzon shëndet të mirë, tha një zëdhënës. Zëdhënësi i shtëpisë bëri me dije se edhe Dukesha e Cornwellit,...
Përhapja e koronavirusit në Moskë është shumë më keq se sa duket.
Andrew Osborn dhe Tom Balmforth Reuters Mars 24, 2020, MOSKOW (Reuters) - Kryetari i Bashkise së Moskës i tha Presidentit Vladimir Putin të martën se numri i rasteve të koronavirusit në kry...
Kryeministri Rama publikon fotot nga Stambolli: Po ngarkohen armët e mbrojtjes së jetës për pacientët dhe mjekët
Kryeministri Edi Rama përmes një statusi në ‘Facebook’ka njoftuar se Shqipëria po merr nga Turqia mjete mbrojtëse për personelin shëndetësor. Rama i bën me dije se aeroplani i ‘Air Albania’ me em...
Shoqërohen në polici regjisori Robert Budina dhe arkitekti Merzhani/ Thyen ligjin e izolimit nga COVID.
Janë shoqëruar në polici Robert Budina dhe Kreshnik Merzhani, pasi u mblodhën këtë të martë para Teatrit Kombëtar për të dhënë një komunikatë për mediat. Policia me forcat Shqiponja shpërndanë grum...
Faqja 1 prej 41234