Etiketa: covid19

Ditën e dytë vaksinohen 60 mjekë/ Bino: ‘Asnjë shqetësim tek personat që e kanë injektuar’.
60 epidemiologë dhe mjekë të dy spitaleve COVID 1 dhe 2 janë planifikuar që të injektojnë vaksinën anti-COVID në ditën e dytë të procesit të vaksinimit që ka nisur në stadiumin “Air Albania”. Sipa...
Kush pyeti nga vjen vaksina?! Të parat mbërritën nga kompania Pfizer
Kompania Pfizer ka sjellë vaksinat e para anti-COVID-19 në Shqipëri. Ato kanë mbërritur në vendin tonë përmes aeroportit të Rinasit. Dozat e para të vaksinave nga Pfizer, vijnë në Shqipëri nga Gje...
Dita II e vaksinimit/ Rama për inspektim në ‘Air Albania’, Manastirliu: Sot vaksinohen 60 epidemiologë!’
Sot është dita e dytë e vaksinimit anticovid në Shqipëri. Në një inspektim në Air albanian ka qenë kryeministri Edi Rama sëbashku me ministren e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu. Sipas Ramës s...
COVID19/ Edhe pak orë e nis vaksinimi. Rama: ‘Lufta hyn në fazën e ofensivës së madhe për largimin përfundimtar të virusit’.
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama e ka nisur ditën sot me rikujtimin se sot nis fushat e vaksinimit në vend ndaj COVID-19. Rama thotë se tashmë lufta ndaj virusit ka hyrë në fazën e ofensivës...
Rama nga Facebook-u: ‘Nesër nisim vaksinimin antiCovid-19’
“Nesër nisim vaksinimin antiCovid-19”, shkruan kryeministri Edi Rama në një postim në Facebook, para pak minutash. Kryeministri ka deklaruar më herët se të parët që do të vaksinohen janë bl...
Lamtumirë Kujtim Prodani! Covid-19 i merr jetën kantautorit të njohur
Një lajm i trishtë vjen nga spitali “Shefqet Ndroqi”. Kantautori Kujtim Prodani ka ndërruar jetë në moshën 57-vjeçare si pasojë e infektimit me Covid-19. Pak ditë më parë Prodani e ka dhënë vet...
Ja kush sëmuret më shumë: Covid dhe gjenetika, çfarë dimë
Kromozomi X do të luante një rol themelor në predispozicionin më të madh të njeriut për të kontaktuar infeksionin nga Coronavirusi. "Gruaja është më e mbrojtur". Kjo është mënyra se si çdo individ...
COVID/ Nga sot ndryshon orari për kufizimin e lëvizjeve, kthehet regjimi i prës 22.30.
Nga dita e sotme, në vendin tonë do të rikthehet orari i kufizimeve nga ora 22:30 deri në orën 6 të mëngjesit. Përjashtim nga ky rregull bëhet për personat që duhet të lëvizin për emergjenca sh...
Dezinfektimi i sipërfaqeve mund të mos ia vlejë për të parandaluar koronavirusin
KATHERINE RODRIGUEZ Një raport i fundit i NPR-së tha se dezinfektimi i sipërfaqeve duke përdorur spërkates dhe peceta mund të mos jetë i nevojshëm për të parandaluar koronavirusin. Shkencëta...
Covid 19/ Viti i ri nuk është thikë që ndan të mirën nga e keqja. Prapë ka humbje jete.
Ministria e Shëndetësisë njofton se në 48 orët e fundit janë shënuar 675 raste të reja dhe 9 humbje jete si pasojë e Covid-19, në vendin tonë.  Në datën 1 Janar, janë kryer 1858 testime në të g...
Faqja 4 prej 44« E para...23456...102030...E fundit »