Etiketa: is_tag

Ja kush sëmuret më shumë: Covid dhe gjenetika, çfarë dimë
Kromozomi X do të luante një rol themelor në predispozicionin më të madh të njeriut për të kontaktuar infeksionin nga Coronavirusi. "Gruaja është më e mbrojtur". Kjo është mënyra se si çdo individ...
COVID/ Nga sot ndryshon orari për kufizimin e lëvizjeve, kthehet regjimi i prës 22.30.
Nga dita e sotme, në vendin tonë do të rikthehet orari i kufizimeve nga ora 22:30 deri në orën 6 të mëngjesit. Përjashtim nga ky rregull bëhet për personat që duhet të lëvizin për emergjenca sh...
Dezinfektimi i sipërfaqeve mund të mos ia vlejë për të parandaluar koronavirusin
KATHERINE RODRIGUEZ Një raport i fundit i NPR-së tha se dezinfektimi i sipërfaqeve duke përdorur spërkates dhe peceta mund të mos jetë i nevojshëm për të parandaluar koronavirusin. Shkencëta...
Covid 19/ Viti i ri nuk është thikë që ndan të mirën nga e keqja. Prapë ka humbje jete.
Ministria e Shëndetësisë njofton se në 48 orët e fundit janë shënuar 675 raste të reja dhe 9 humbje jete si pasojë e Covid-19, në vendin tonë.  Në datën 1 Janar, janë kryer 1858 testime në të g...
Sondazhi: Mbi një e treta e amerikanëve besojnë se media e ka ekzagjeruar kërcënimin e koronavirusit
  HANNAH BLEAU Mbi një e treta e Amerikanëve besojnë se media ekzagjeroi kërcënimin e koronavirusit Kinez, megjithëse 50 përqind e aprovojnë mbulimin e përgjithshëm të medias, zbuloi nj...
Kina rrëfen: Rastet e Coronavirusit të Wuhanit mund të jenë 10 herë më të larta se sa janë raportuar
  SIMON KENT Shkalla e infeksionit me koronavirus në qytetin kinez të Wuhanit, epiqendra e shpërthimit viral që ka përfshirë botën, mund të ketë qenë 10 herë më e lartë sesa sugjerojnë ...
Vaksina e AstraZeneca aprovohet për përdorim! 30/12/2020 08:16
Vaksina e koronavirusit e krijuar nga shkencëtarët në Universitetin e Oksfordit është aprovuar për përdorim në Mbretërinë e Bashkuar. Ajo shënon një pikë kthese të madhe dhe do të çojë në një z...
Një eksploziv miks kundër Covid: Tani po studiojnë super-vaksinën
AstraZeneca dhe Rusët e vaksinës "Spuntik V" do të bashkojnë forcat për provat e përbashkëta që mund t'i japin jetë një super vaksine kundër Covid Alessandro Ferro Bashkimi bën fuqinë: në ko...
VARIANTI RI I CORONAVIRUSIT PARAQITET NË FRANCË
Franca ka konfirmuar rastin e parë në vend të variantit më ngjitës të koronavirusit të identifikuar kohët e fundit në Britania e Madhe Ministria franceze e shëndetësisë tha se personi ishte një...
COVID19/ 9 viktima dhe 553 raste të reja gjatë 24 orëve të fundit
Gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri janë shënuar 553 raste të reja dhe 9 viktima nga Covid-19. Janë kryer 2184 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 553 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara ...