Etiketa: kosova

Pas Haradinaj, Jakup Krasniqi do të pyetet në Gjykatën Speciale
(FOTO: Jakup Krasniqi)/ Pas Ramush Haradinajt deri sot kryeministër,  edhe ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës dhe ish-anëtar dhe zëdhënës i Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, Jakup Krasniqi, ka...
Shtetet e Bashkuara rrit buxhetin e ndihmës për Kosovën me 34 milion më shumë.
Shtetet e Bashkuara e kanë rritur buxhetin e ndihmës për Kosovën. Uashingtoni do të japë 34 milionë dollarë shtesë në kuadër të marrëveshjes dypalëshe për bashkëpunim zhvillimor. Amendamenti në...
E fundit: Presidenti i Kosovës bën thirrje për mbështetje për policinë
  BEOGRAD, Serbi (AP) - Të fundit mbi tensionet mes Serbisë dhe Kosovës (të gjitha ne kohët lokale): 10:20 a.m. Presidenti i Kosovës po i bën thirrje pakicës etnike serbe që të mbete...
Situata në veri: Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, mbledh krerët e sigurisë
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në orët e para të mëngjesit ka mbledhur të gjitha strukturat e sigurisë në Kosovë. Në zyrën e Thaçit janë parë duke hyrë Drejtori i Policisë dhe udhëheqës të in...
Prano realitetin, Serbia nuk e kontrollon Kosovën – Vucic
Nga: Ivana Sekularac and Aleksandar Vasovic, Reuters BEOGRAD, 27 maj (Reuters) - Serbia duhet të pranojë se ka humbur kontrollin mbi Kosovën, ish-provincën e saj jugore dhe duhet të kërkojë një...
Rama: Shqipëri e Kosovë? Jemi dy vëllezër që duhet të bashkohemi!/ Intervistë për ‘Pink’
Në një intervistë për televizionin serb ‘Pink’, kryeministri Rama flet për një epokë të re në marrëdhëniet shqiptaro-serbe dhe beson se serbët dhe shqiptarët mund të bëjnë për Ballkanin ata çfarë ...
PRESIDENTI THAÇI SHPALL KOMPLOTIN E NJË KRYEMINISTRI SHQIPTAR, 2002, PËR NDARJEN E KOSOVËS
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, para një grupi gazetarësh në programin ' Opinion' të Televizionit Klan, ka plasur ' bombën'  e ndërhyrjes së qeverisë shqiptare për ndarjen e Kosovës. Ai tha se...
Në 10 vjetorin e NATO-s Rama kërkon pranimin e Kosovës në organizatën euroatlantike
Kryeministri Rama në festimet e 10 vjetorit të anëtarësimit të Shqipërisë në NATO ka lobuar për Kosovën para 29 delegacioneve të NATO-s në Tiranë. Ai tha se Shqipëria beson se anëtarësimi i Kos...
Moska kundër kryeministrit Rama mbi deklaratën e tij: “Kosova është Shqipëri!”
“Rusia e konsideron të papranueshme deklaratën e bërë nga kryeministri shqiptar Edi Rama rreth asaj se Kosova është pjesë e Shqipërisë”. Deklarata vjen nga zëdhënësja e ministrisë së jashtme ruse,...
Pacolli: ‘Rrugëtimi i Kosovës në botë është i mundur vetëm me SHBA!’
( Foto: Mike Pompeo dhe  Behgjet Pacolli gjatë takimit në Mëngjesin e Lutjeve në SHBA)/ Zëvendëskryeministri i parë i Kosovës, Behgjet Pacolli, gjatë qëndrimit në SHBA, ku po merr pjesë në Lutj...
Faqja 1 prej 912345...E fundit »