Etiketa: kosova

Moska kundër kryeministrit Rama mbi deklaratën e tij: “Kosova është Shqipëri!”
“Rusia e konsideron të papranueshme deklaratën e bërë nga kryeministri shqiptar Edi Rama rreth asaj se Kosova është pjesë e Shqipërisë”. Deklarata vjen nga zëdhënësja e ministrisë së jashtme ruse,...
Pacolli: ‘Rrugëtimi i Kosovës në botë është i mundur vetëm me SHBA!’
( Foto: Mike Pompeo dhe  Behgjet Pacolli gjatë takimit në Mëngjesin e Lutjeve në SHBA)/ Zëvendëskryeministri i parë i Kosovës, Behgjet Pacolli, gjatë qëndrimit në SHBA, ku po merr pjesë në Lutj...
ME SA DUKET, KOSOVA PO SHKON DREJT ‘SHKËMBIMIT’
Frrok Çupi/ Ndoshta është koha kur ‘patriotët’ duhet të lëshojnë mikrofonët, penat dhe pasionet- më së shumti të shtira. Ka kaq kohë që zien etno-kulturalizmi, erudicioni, krahinizmi, konspiracioni.....
Shtetet e Bashkuara- qeverisë së Kosovës: ‘Hiqni tarifat me Serbinë, ose keni pasoja’ në marrëdhenie me SHBA
Nga: Zëri i Amerikës, shqip/ Shtetet e Bashkuara të Amerikës kërkuan të premten pezullimin e menjëhershëm të tarifës në importet nga Serbia dhe Bosnja si një masë e nevojshme për të rimëkëmbur ...
Trump do t’ia ‘marrë nga dora’ Mogherinit marrëveshjen me Kosovën.
Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, përmes një letre të dërguar në adresë të presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, dhe atij të Serbisë, Aleksander Vuçiqit, ka treguar ga...
Mrika dhe Arianit Nikqi, dy shqiptarët e parë në majën më të lartë të kontinentit të 7,- bllokohen në Antarktikë.
Mrika Nikqi, 17 vjeçe, dhe babai i saj, Arianit Nikqi, janë dy shqiptarët e parë në botë që kanë ngjitur majën më të lartë të Antarktidës, por është dita e 8 që ata po qëndrojnë të bllokuar nga mo...
Kosova e tradhtuar nga BE për udhëtimin pa viza, thotë Kryeministri
The Associated Press BRUKSEL (AP) - Kryeministri i Kosovës tha të hënën se vendi ndihet i tradhëtuar nga Bashkimi Evropian, të cilin po aspiron ti bashkohet një ditë, për shkak të vonesave të b...
Shtetet e Bashkuara i kërkojnë Kosovës të heqë tarifat ndaj Serbisë. Dy qeveritë shqiptare në Pejë dje vendosën të kundërtën
 -Sekretari i Shtetit Pompeo, tha se SHBA është e gatshme të ndihmojnë palët për marrëveshje- Nga: Zëri i Amerikës/ Shtetet e Bashkuara u kërkuan autoriteteve të Kosovës që të heqin tarifat ...
Tim Judah i BBC: Takimi Thaçi- Putin shenjë se Rusia e mbështet shkëmbimin e territoreve
Gazetari britanik Tim Judah tha se Rusia do të përfitonte shumë nëse rezultati i negociatave Beograd-Prishtinë do të ishte njohja e Kosovës dhe shkëmbimi i territoreve. “Rusia mund të përdorë k...
Media serbe thotë se Bolton dhe Lavrov kanë bërë marrëveshje të fshehtë për Kosovën.
Shtetet e Bashkuara të Amerikës dëshirojnë që çështjen e Kosovës ta zgjidhin në një marrëveshje mes tyre dhe Rusisë. Siç shkruan gazeta serbe ‘Republika.rs’, thuhet se për këtë janë marrë vesh kës...
Faqja 1 prej 812345...E fundit »