Etiketa: kosova

Zgjedhjet lokale në Kosovë/ 21 komuna në balotazh, 17 zgjedhin kryetarët e rinj! LVV e Albin Kurtit s’fiton asnjë komunë
Teksa pothuaj ka mbaruar procesi i numërimit në Kosovë, me 99.8 të votave nga qendrat e numërimit, rezulton se 21 nga 38 komuna kanë shkuar në balotazh.  Në këto 21 qendra komunale do të ketë një ...
Zgjedhjet në Kosovë: ‘VV-ja mori një shuplakë të mirë dhe të nxehtë!: Ish këshilltari i Kurtit
( Shkelzen Gashi dhe Albin Kurti) Ish-këshilltari i kryeministrit Kurti, Shkëlzen Gashi ka komentuar rezultatet e deritanishme të lëvizjes VetëVendosje ku sipas tij ajo u ndëshkua për udhëheqje...
Plani i ri me diplomatët e vjetër – Strategjia e Administratës Biden për Ballkanin
Nga Lirim Mehmetaj 11 vjet pas largimit nga jeta aktive si diplomat dhe gjetjen e rehatisë mes studentësh në Universitetin e Columbia-s duke ligjëruar për Marrëdhëniet Ndërkombëtare, ...
Rregulla të reja për kalimin në kufirin Shqipëri-Kosovë
Nga e mërkura e 13 tetorit, të gjithë qytetarët që duan të udhëtojnë nga Shqipëria në Kosovë, do të përballen me masat e reja e vendosura nga ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme e Shqipërisë...
Konferenca e përbashkët me Ramën/ Albin Kurti tregon çfarë kanë biseduar: Ramë dakord që…
Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe homologu i tij shqiptar, Edi Rama kanë  mbajtur një konferencë të përbashkët, në Prishtinë.  Kurti: Jam i nderuar me vizitën e Ramës dhe kabinetit të tij...
“Ballkani i Hapur”/ Rama: ‘Vëllai i vogël nuk më dëgjon!’ Kosova e ka të nxehtë plagën, por luftën e ka fituar
Kryeministri Edi Rama në konferencën e përbashkët për media që pati me homologun e tij kosovar, në Prishtinë, Albin Kurti, nuk ka pa folur edhe për nismën “Ballkani i Hapur”. Në lidhje Ball...
Mes tensioneve Kosovë- Serbi, Rama viziton nesër Kosovën i ftuar nga Albin Kurti.
Nesër kryeministri Edi Rama do të vizitojë Kosovën ku do të takohet me homologun e tij Albin Kurti. Kjo vizitë vjen në mes të konfliktit mes Kosovës dhe Serbisë për çështjen e targave. Mes dy k...
Në vend të anëtarësimit në BE, Serbia dhe Shqipëria do të mund t’i rishikojnë kufijtë/ Timothy Less, diplomat britanik në Bosnjë
Timothy Less, ish-diplomat britanik në Bosnje e Hercegovinë dhe profesor në Qendrën për Gjeopolitikë dhe Strategji në Universitetin e Cambridgeit tha se Kosova, Mali i Zi dhe Bosnja përfundimisht ...
Pas Shqipërisë edhe Kosova u hap derën afganëve, Osmani: Dhashë përgjigje pozitive!’
Pas Shqipërisë edhe Kosova u ka hapur dyert afganëve, duke pranuar strehimin e tyre pas kërksesës së SHBA. Konfirmimin e ka bërë presidentja Vjosa Osmani e cila thotë se menjëherë pas dakordësimit...
Nuk jemi lazëm të duhemi me zor, as për hatër të paraardhësve e as për inat të serbëve – thjesht t’i respektojmë dallimet
Nga: Kimete Berisha/ Serbët e përdorin këtë shprehjen: ‘Ko se bije, taj se voli’, demek ‘Kush rrahet me njëri-tjetrit -duhet’! Ata kështu na shohin neve shqiptarëve këtyre ditëve, që jemi du...
Faqja 3 prej 2912345...1020...E fundit »