Etiketa: kosove

Ambasada: Shtetet e Bashkuara ‘e zhgënjyer’ me Edi Ramën
Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Tiranë reagoi mbi propozimin që Edi Rama bëri në Kosovë për një president të përbashkët mes dy shteteve. “Të zhgënjyer” shfaqen amerikanët nga ajo që e quajnë “...
Revolveri, shpata, etj., të Isa Boletinit mbërrijnë nga Tirana në Prishtinë
Armë dhe gjëra personale të Isa Boletinit të ardhura nga Tirana do të ekspozohen në Prishtinë. Në “Ekspozitën Bazë” e cila do të hapet në Muzeun e Kosovës nga 23 shkurti, do të ekspozohen artef...
Dredhitë 20 vjeçare të ‘Gjarprit’ Hashim Thaçi.
Dy vjet i uniformuar në UÇK në role ushtarake e politike, dy mandate jashtë pushtetit, tre mandate të papërfunduara në pushtet, derisa përfundimisht erdhi krye të shtetit në rolin e pretenduar të ...
Veton Surroi refuzon dekoratën nga Hashim Thaçi
Publicisti dhe politikani i njohur në Kosovë, Veton Surroi, ka refuzuar të m,arrë dekoratën e akorduar nga presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi. Ish-kryetari i partisë ORA, Veton Su...
Thaçi, një ditë para festës së Pavarësisë së Kosovës, firmos marrëveshjen për dorëzimin e kufijve.
Menjëherë sapo ka nënshkruar marrëveshjen e ‘Demarkacionit”, dmth., të ndryshimit të kufijve me presidentin e Malit të Zi, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka zbuluar para gazetarëve detajet: ...
Zëvendës-kancelari austriak thotë se ‘Kosova, padyshim është pjesë e Serbisë’. Austria distancohet nga deklarata.
Zëvendës-kancelari i Austrisë, Heinz-Christian Strache, ka dhënë mendimin e tij pas asaj se BE-ja dëshiron ta bindë Serbinë që ta njohë Kosovën si shtet të pavarur. Ka thënë se Serbia ka forcuar ‘...
Shkëmbimi i kufijve nuk bëhet pa tragjedi/ Ish ministri i Jashtëm…
Ish-Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Skender Hyseni, ka thënë se ndryshimi i kufijve s’mund të bëhet pa tragjedi dhe humbje të jetëve të njerëzve. Ka thënë se ndryshimi i kufijve apo shkëm...
Media e Kosovës pyet: Sa Kushtoi Çanta ‘Louis Vuitton’ e Anita Haradinajt?
Anita Haradinaj, bashkëshortja e kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj, është fotografuar sot me një çantë që mban logon e firmës ‘Louis Vuitton’ gjatë një takimi në Uashington. Rroga aktua...
Koment/ Gjykatë Speciale apo Tërheqje Speciale?!
Trysnia e shtuar ndërkombëtare dhe paralajmërimet nga diplomatët perëndimorë për pasoja të ashpra, i kanë shtyrë liderët institucionalë në Kosovë që të deklarohen se nuk e mbështesin nismën për sh...
Pasi u tërhoq nga ‘shfuqizimi’ i Gjykatës Speciale, ambasada e SHBA i jep vizën kryeministrit Haradinaj
Ambasada amerikane në Prishtinë ia ka lëshuar vizën kryeministrit Ramush Haradinaj, vetëm pasi shefi i ekzekutivit u tërhoq nga shfuqizimi i Gjykatës Speciale, i kanë thënë burime të mirinformuara...
Faqja 1 prej 812345...E fundit »