Etiketa: kosove

Palestina i kërkon Organizatës së Bashkëpunimit Islamik të ndërpresë të gjitha lidhjet me Kosovën
Ministria e Punëve të Jashtme në Palestinë ka kërkuar nga Organizata e Bashkëpunimit Islamik të ndërpresë të gjitha lidhjet me Kosovën.  Kryediplomati i Palestinës, Riyad al-Malki i ka dërguar ...
Abdixhiku për Kurtin: Pozita jonë po bën opozitë në një shtet tjetër
Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku ka kritikuar kryeministrin Albin Kurti se nuk po merret me situatën e rëndë të pandemisë në vend. Abdixhiku ka thënë se angazhimi i Kurtit, ministrave dhe dep...
Vdekja si aleate e zgjedhjeve në dy shtete.
  Frrok Çupi Vetëm në këtë rast zgjedhjet politike dhe vdekja i ngjajnë njëra tjetrës: Vdekja mund të ndalohet, të vonohet, ose edhe të shpejtohet. Kështu edhe zgjedhjet politike, mund të s...
Konjufca në krye të Kuvendit të Kosovës. Vjosa Osmani largohet edhe nga presidenca, mbetet pa asnjë post
Me 69 vota pro, 33 kundër dhe asnjë abstenim, Glauk Konjufca nga Lëvizja Vetëvendosje u zgjodh kryetar i Kuvendit të Kosovës. Konsitutimi i kuvendit i hap rrugë formimit të ekzekutivit të ri, 3...
AMBASADORI AMERIKAN TREGON SE ÇFARË BISEDOI ME ALBIN KURTIN
Ambasadori amerikan, Philip Kosnett, deklaroi pas takimit me Albin Kurtin se e ka uruar këtë të fundit për fitoren e arritur në zgjedhjet parlamentare të 14 shkurtit. Kosnett të martën shkoi në...
Kosovë/ Jep dorëheqjen Isa Mustafa
Isa Mustafa e ka dorëzuar dorëheqjen para strukturave të partisë pak minuta më parë, nga burime brenda kryesisë së LDK-së, që është mbledhur pak me pare. Sipas burimeve të LDK-së, Mustafa në fi...
Grupi Ndërkombëtar i Krizave thotë se zgjidhja mes Kosovës e Serbisë është edhe shkëmbimi i territoreve.
Koment nga 'Radio Evropa e Lirë'.  Janë tri mundësi rreth kompromisit të mundshëm ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, vlerëson Grupi Ndërkombëtar i Krizave (GNK). Këtu përfshihet njohja e Kosovës nga...
Kosovë/ Avdullah Hoti, kandidat i LDK-së për kryeministër.
Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) ka vendosur që kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, të jetë kandidat i saj për kryeministër në zgjedhjet e ardhshme të parakohshme parlamentare. ...
Kardiologu kosovar reagon ndaj vaksinimit të serbëve në veri të Kosovës: Është shkelje e konventave ndërkombëtare
Kardiologu Fahri Beqa, ka reaguar ndaj vaksinimit të qytetarëve në veri, duke theksuar se kjo është edhe shkelje e konventave ndërkombëtare.  “Vaksinimi i qytetarëve serb në Kosovë nga Serbia ësh...
Serbia e konfirmon varrezën masive afër Rashkës, mendohet se janë 15 viktima civilë shqiptarë
Kryetari i Komisionit për të Pagjeturit në Qeverinë e Serbisë, Velko Odaloviq, ka konfirmuar sot se në një gurore në Kizhevik afër Rashkës janë gjetur eshtra njerezish për të cilat Fondi për...
Faqja 1 prej 3112345...102030...E fundit »