Etiketa: is_tag

SHBA mbështet Lajçak përballë akuzave të Kurtit: ‘Jemi në të njëjtën linjë me përfaqësuesin e BE’.
Shtetet e Bashkuara i dalin në krah të dërguarit të Posaçëm të Bashkimit Europian, Mirslav Lajçak, pasi kryeministri Albin Kurti e akuzoi se është kundër Kosovës dhe se mban anën e Serbisë. Dep...
Ish- kryeministri i Kosovës: Raportimi i Kurtit është vajtim dhe dëshmi e paaftësisë.
Raportimin e kryeministrit Albin Kurti para mediave lidhur me takimin e fundit në Bruksel, deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti, e ka quajtur “vajtim dhe dëshmi e paaftësisë së...
Zëdhënësi i Bashkimit Evropian: Masat ndaj Kosovës edhe mund të rëndohen më shumë
Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano ka deklaruar në konferencë për media se masat shtrënguese kundër Kosovës mund të hiqen, por mund edhe të bëhen më të rënda, varësisht çfarë drejtimi mer...
Ambasadori amerikan Hill: Në Bruksel pati një përparim për Serbinë, i kishte bërë detyrat e shtëpisë
Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Beograd, Christopher Hill, ka thënë se përshtypja e tij pas takimit të lartë në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evr...
Dështojnë negociatat në Bruksel/ Borell: Kurti s’ishte gati , Vuçiq pranoi propozimin tonë
Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borell, në konferencën për media ka thënë se Brukseli ka propozuar si zgjidhje implementimin paralel të obligimeve që dalin nga Dialogu dhe Marrëveshja e Ohrit,...
Ferit Hoxha: Nuk do ta sjellim Kosovën në Këshillin e Sigurimit, platforma është dialogu në Bruksel
Shqipëria këtë muaj e pasoi udhëheqjen e Presidencës së Këshillit të Sigurimit të OKB-së nga Shtetet e Bashkuara. Ambasadori i Shqipërisë, Ferit Hoxha, dje ka mbajtur fjalimin e parë me marrjen...
BE do të anulojë vendimin për vizat në Kosovë? Osmani sulmon presidentin Macron dhe kërcënon Brukselin.
Paralajmërimi i kreut të shtetit francez, Emmanuel Macron, që do të rishqyrtoje planin për liberalizimin e vizave për kosovën si dhe planet ekonomike, kaneshkaktuar reagimin e fortë të Presidentes...
Albin Kurti, në medien greke, ndërron mendje për bashkimin Shqipëri- Kosovë.
“A e përkrah Albin Kurti bashkimin Kosovë-Serbi?” . Kjo pyetje duket që ka vënë në vështirësi kreun e qeverisë së Kosovës, i cili gjatë një intervistë që dha për gazetën greke “ To vima”, tentoi t...
Kosovë: Nis hetimi për blerjen e grurit. 9 tonë grurë nuk hynë në rezervat e shtetit
Prokuroria speciale në kosovë ka nisur zyrtarisht hetimet për mungesën e rezervave të grurit dhe vajit. Referuar burimeve që kanë folur për median, Nacionale, një grup prokurorësh është angazhuar ...
rotestojnë gazetarët/ Qeveria Kurti mbylli televizionin “Klan Kosova”
Asociacioni i Gazetarëve në Kosovë mbajti këtë të hënë një protestë për të kundërshtuar vendimin  e Qeverisë së Albin Kurtit që vendosi ti pezullojë licensën televizionit Klan Kosova. Teksa mba...