Etiketa: pompeo

Pompeo do t’i kërkojë Arabisë Saudite që të konsiderohen ‘përgjegjës’ vrasësit e Khashoggit
Riyadh (AFP) - Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, të dielën mbërriti në Riad, ku ai do të kërkojë nga Princi i Kurorës Saudite Mohammed bin Salman për të siguruar që vrasësit e gazetarit J...
Pompeo në Egjipt mes shqetësimeve mbi politikën amerikane në Lindjen e Mesme
  KAIRO (AP) - Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo është në Kajro për bisedime me udhëheqësit egjiptianë, ndërsa vazhdon një turne prej nëntë vendeve në Lindjen e Mesme që synon të r...
Pompeo është gati për një tur në Lindjen e Mesme për të siguruar aleatët arabë…
Washington Free Beacon raporton: "Sekretari i shtetit Mike Pompeo është gati të niset për një turne në Lindjen e Mesme javën e ardhshme në një përpjekje për të nxitur udhëheqësit rajonalë për t'u ...
Pompeo: Shtetet e Bashkuara ndihmuan në forcimin e lidhjeve mes Izraelit dhe Shteteve Arabe
  Times of Israel raporton: Sekretari i Shtetit i SHBA Mike Pompeo tha të enjten se administrata Trump ka ndihmuar në lehtësimin e bashkëpunimit midis Izraelit dhe një numri të vendeve ara...
Mike Pompeo: ‘ Përgëzoj kryeministrin Rama për dëbimin e agjentëve iranianë…, bota të qëndrojë së bashku’.
Sekretari Amerikan i Shtetit, Mike Pompeo ka përshëndetur vendimin e Shqipërisë për të dëbuar ambasadorin iranian në Tiranë si dhe një punonjës tjetër, pasi sipas tij komplotuan sulme terroriste n...
Pompeo: Lidhjet e SHBA me Arabinë Saudite rreth sigurisë kombëtare, jo biznes.
  Sekretari i Shtetit Mike Pompeo u tha gazetarëve të martën se një marrëdhënie e ngushtë e vazhdueshme me Arabinë Saudite nuk është çështje e shitjes së armëve, por siguria kombëtare. ...
Pompeo thotë se vrasja e Khashoggit ka shkelur të drejtën ndërkombëtare
    Washington (AFP) - Vrasja e gazetarit Jamal Khashoggi brenda konsullatës së Arabisë Saudite në Stamboll ishte një shkelje e së drejtës ndërkombëtare, tha të mërkurën Sekretari ...
SHBA do të revokojë vizat e zyrtarëve sauditë lidhur me vdekjen e Khashoggit/ Pompeo
Nga: Nicole Darrah | Fox News SHBA është duke revokuar vizat per disa prej zyrtarëve të Arabisë Saudite të përfshirë në vrasjen e shkrimtarit Jamal Khashoggi. Sekretari i Shtetit Mike Pompeo...
Pompeo e shikon ‘të shpejtë’ vendimin mbi sanksionet mbi Turqinë.
WASHINGTON (Reuters) – Sekretari i Shtetit i Shteteve të bashkuara, Mike Pompeo, ditën e Mërkurë tha se ai pret së shpejti vendimin në lidhje me saksionet e Shteteve të Bashkuara vendosur mbi Turq...
Vdekja e gazetarit Khashoggi, Sauditët vihen nën presion, Pompeo urgjent në Riad.
  Mbi Arabinë Saudite po rritet presioni për të shpjeguar fatin e gazetarit Jamal Khashoggi. Sekrterai i Shtetit i Shteteve të Bashkuara, Mike Pompeo ka mbërritur në Arabinë Saudite dhe ka...
Faqja 1 prej 3123