Etiketa: rusia

Ukraina mund ta fitojë luftën deri në fund të vitit: Flet Shefi i Inteligjencës
 "Lufta në Ukrainë mund të arrijë një ‘pikë kthese’ në gusht dhe të përfundojë me mposhtjen e Rusisë para fundit të vitit”, kjo ishte ajo që deklaroi Shefi i Inteligjencës Ushtarake të Kievit në n...
Sa të varura janë Gjermania dhe Hungaria nga gazi rus?
Ministrat e vendeve të Bashkimit Evropian po diskutojnë se si të pakësojnë varësinë e tyre nga furnizimet me energji nga Rusia - si rezultat i pushtimit të saj në Ukrainë. Gjermania ka pranuar se...
Rreshtimi i Serbisë përsëri me Perëndimin është lajm i mirë për rajonin, thotë Rama
 Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka deklaruar se rreshtimi i Serbisë krah Perëndimit është lajm i mirë për rajonin. Reagimi i kreut të qeverisë shqiptare në Twitter erdhi pas pezul...
Rusia nxirret jashtë Këshillit të OKB-së për të Drejtat e Njeriut
Asambleja e Përgjithshme e OKB-së pezulloi me një votim historik Rusinë nga Këshilli i të Drejtave të Njeriut, në përgjigje të pushtimit të saj në Ukrainë. Me 93 vota pro, 24 kund...
Shqipëria në KS: Të presësh Rusinë të thotë të vërtetën është si të presësh Godonë, kurrë nuk do të vijë.
“Të presim Rusinë të thotë të vërtetën, është si të presim Godonë. Kurrë nuk do të vijë”. Ambasadori i përhershëm i Shqipërisë në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, Ferit Hoxha, ka mbajtur fja...
SHBA dhe Bashkimi Evropian shpallin task-forcën e përbashkët për të reduktuar varësinë e Evropës nga gazi rus
Presidenti Biden dhe Ursula von der Leyen, presidente e Komisionit Evropian, njoftuan të premten në Bruksel se SHBA dhe Bashkimi Evropian do të nisin një grup të përbashkët pune për të ndihmuar Ev...
300 anije me grurë nisen për në BE, ndalohen nga Rusia
Rreth 300 anije që transportojnë grurë për eksport nga Rusia dhe Ukraina në Evropë janë bllokuar në Detin e Zi nga autoritetet ruse. Aktualisht nuk eksportohet më grurë nga portet e Ukrain...
Vendimi i Gjykatës Ndërkombëtgare për Rusinë, Shqipëria me 5 shtete thërrasin mbledhje urgjente të KS-së
Delegacioni shqiptar, pranë Këshillit të Sigurisë në OKB, ka konfirmuar thirrjen e një mbledhjeje urgjente për agresionin rus kundër Ukrainës.  Kjo, pavarësisht vendimit të Gjykatës Ndërkombëtare...
Rusët bombardojnë Odesën! 103 fëmijë të vrarë në 21 ditë luftë!
Në ditën e 21 të luftës, Ukraina mbetet pezull mes shpresës për një përparim diplomatik, sot zhvillohen bisedimet e reja, dhe realitetit të bombardimeve ruse. Presidenti ukrainas Zelensky pranoi d...
Kryeministri ukrainas: Ndaloni luftën para se Evropa të digjet!
“Ka ardhur koha për të ndaluar këtë pushtim, përpara se Evropa të digjet”. Kështu ka deklaruar kryeministri ukrainas Denys Smihal në një fjalim të shkurtër video në Këshillin e Evropës. "Në 18 dit...
Faqja 1 prej 812345...E fundit »