Etiketa: senat

E nominuara e SHBA për ambasadore në Shqipëri, seancë dëgjimore në Senat
Senati Amerikan ka caktuar datën e seancës dëgjimore me të nominuarën e presidentit Donald Trump për ambasadore në Shqipëri. Burime diplomatike i thanë gazetarit të Top Channel, Muhamed Veliu, se ...
Lindsey Graham hap hetimin zyrtar të Senatit mbi çmendurinë e “bilbilfryrësit” te Ukrainës, dhe fton Rudy Giulianin të dëshmojë
  SEAN MORAN Kryetari i Komisionit Gjyqësor të Senatit Lindsey Graham (R-SC) zbuloi të hënën se ai do të ftojë avokatin personal të Presidentit Donald Trump Rudy Giuliani të dëshmojë mb...
Populistët fitojnë shumicën në senatin holandez.
Një parti populiste holandeze arriti numrin më të madh të vendeve në Senatin holandez dhe ka ngushtuar terrenin e maxhorancës së kryeministrit Mark Rutte. Kjo erdhi menjëherë pas sulmit të dyshuar...
SHBA: Demokratët kontrollojnë Dhomën e Ulët; Republikanët konsolidojnë pozita në Senat
Demokratët në Shtetet e Bashkuara kanë marrë kontrollin e Dhomnës së Përfaqësuesve në zgjedhjet e mes- mandatit, duke shkaktuar trazira ndaj Presidentit Donald Trump. Duke marrë kontrollin e dh...
Senati i Shteteve të Bashkuara, gati të konfirmojë Kavanaugh në Gjykatën Supreme.
Senati i Shteteve të Bashkuara pritet që të konfirmojë gjyqtarin konservator Brett Kavanaugh si anëtar të Gjykatës Supreme ditën e shtune- duke i ofruar presidentit Donald Trump një fitore të madh...
Presidenti Trump mbështet të emëruarën në CIA, Gina Haspel; pas kësaj ajo vendosi të mos tërhiqet.
Presidenti Donald Trump ka mbrojtur të emëruarën e tij si Drejtore e CIA, pasi ajo ofroi të tërhiqej nga posti mes shqetësimeve që janë ngritur mbi rolin e saj në teknikat e ashpra gjatë pyetjeve,...
Trump: ‘Ju po flinit kur u zhbllokua qeveria amerikane’. 73 Demokratë bashkohen me Republikanët.
‘Ju po flinit kur u zhbllokua qeveria amerikane’- ka shkruar presidenti Trump Dhoma e Përfaqësuesve i dha fund bllokimit të qeverisë amerikane duke votuar 240 me 186 pë të aprovuar ligjin e bux...
Donald Trump: Marrëveshje me Demokratët “vetëm nëse…, por vetëm nëse është mirë për vendin”.
Presidenti Donald Trump i ngriti lavde vendimit të Demokratëve në Senat për t’i dhënë fund bllokimit të qeverisë dhe duke kaluar rezolutën për financimin e qeverisë. “Unë jam i kënaqur që Demok...
Dorëzohen Demokratët, merr fund bllokimi i qeverisë së Shteteve të Bashkuara.
(FOTO: Lideri i opozitës në Senat, Chuck Schumer)/ Liderët e Senatit kanë arritur marrëveshjen për të rihapur qeverinë. Demokratët janë dorëzuar dhe i kanë dhënë  fund taktikës së vonesës ku...
Komiteti i Senatit shqyrton autoritetin e Trump për nisjen e sulmit bërthamor.
Për herë të parë në 40 vjet, Kongresi Amerikan po shqyrton autoritetin e Presidentit në nisjen e sulmeve bërthamore, raporton BBC. Komiteti dëgjimor i Marrëdhënieve me Jashtë i Senatit titulloh...
Faqja 1 prej 212