Etiketa: shba

Gjermania e zemëruar me ambasadorin e SHBA që i ka bërë thirrje për shpenzime të ulëta të mbrojtjes
  AFP John MACDOUGALL Politikanët gjermanë kërcenuan të dëbojnë të martën ambasadorin e SHBA Richard Grenell lidhur me kritikën e tij të ashpër ndaj shpenzimeve të ulëta të mbrojtjes të...
Pse nxehet politika/ Basha thërritet në Prokurori si i dyshuar për financime të paligjshhme ruse në lobingun e Amerikës
Prokuroria e Tiranës ka thërritur kreun e Partisë Demokratike, Lulzim Basha si edhe ish sekretarin e Përgjithshëm të saj, Arben Ristani lidhur me kontratat e lobimit të Partisë Demokratike në SHBA...
Edhe presidenti Meta për izolim nga ‘ndërkombëtarët’, që do të thotë nga SHBA+BE
Koment/ Fjala ‘ndërkombëtarët’ nuk ka hyrë rastësisht në fjalorin e politikës, por dinakërisht fsheh aleatët kryesorë të kombit, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimin Europian. Kur thotë ‘ndërkombëtar...
‘Hapet’ letër- porosia e ardhur nga SHBA drejt prokurorisë mbi financimet e dyshimta të Bashës për lobing në Amerikë
Televizioni Klan ka mundur të ‘zbardhë’ letër-porosinë e mbërritur nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbi kontratat e lobimit të Partisë Demokratike. Janë gjithsej 675 mijë dollarë, të cilat j...
Shtetet e Bashkuara: ‘Parlamenti dhe qeveria janë legjitimë… Ju që hoqët dorë, lejoni të tjerët’ të punojnë për të mirën e vendit
(FOTO ARKIV: zëvendës ambasadorja Leyla Moses-Ones) Ambasada e SHBA ka reaguar në facebook një ditë para protestës së paralajmëruar të partive të opozitës, duke bërë thirrje që të shmanget dhun...
Ekspertët: NYC mund të shkojë në faliment për herë të parë në 40 vjet.
    Qyteti i Nju Jorkut po shkon drejt rrënimit financiar dhe mund të shkojë drejt falimentit për herë të parë në 40 vjet, thonë ekspertët financiarë. Ekspertët financiarë paras...
Qytetarët e SHBA do të kenë nevojë për vizë për të vizituar Evropën në vitin 2021
9 mars (UPI) - Duke filluar nga viti 2021, qytetarët e SHBA do të kenë nevojë për vizë për të vizituar shumicën e vendeve evropiane për shkak të çështjeve të sigurisë kufitare. Qytetarët e SHBA...
Arrin dënimi (përjetë) i Manafort. Shefi i lobingut të Rusiagate me tentakula edhe në Shqipëri.
Ish kreu i fushatës elektorale të Presidentit Donald Trump është quajtur fajtor nga një juri  në tetë akuza të padisë Nga: Valeria Robecco New York, ka ardhur dita e gjykimit për Paul Manafo...
Djegia e mandateve duket si një gjë alias shqiptare, kurrë nuk është dëgjuar.
(FOTO: Arkiv)/ -Intervistë me Alexandër Arvizu, ish- ambasador i SHBA/- Alexander Arvizu, ish-ambasadori i SHBA në Tiranë, ka dhënë një intervistë me Skype nga Uashingtoni me gazetarin e Top...
Sekretari amerikan i Shtetit do të vizitojë Izraelin përpara zgjedhjeve
Uashington (AFP) - Sekretari i shtetit i SHBA, Mike Pompeo do të vizitojë Izraelin përpara zgjedhjeve të 9 prillit, por nuk do të përfshihet në politikën e brendshme të vendit, tha të martën Depar...
Faqja 2 prej 3612345...102030...E fundit »