Etiketa: shba

Shtetet e Bashkuara i frikësohet “armës misterioze” të ringjallur nga raste të reja me diplomatët në Kinë.
Sëmundja misterioze nga e cila po vuajnë diplomatët e Shteteve të Bashkuara në Guangzhou është e ngjashme me incidentin e mëparshëm që shkaktoi evakuimin e 24 personave nga ambasada e Shteteve të ...
Lidershipi Amerikan në Ballkan dhe supozime të gabuara
E mbani mend ngazëllimin e shumë politikanëve serbë kur mësuan se Donald Trump kishte fituar zgjedhjet presidenciale në SHBA? Shumë shpesh, politikanët e Ballkanit veprojnë bazuar në supozime dhe ...
Giuliani: Kim Jong-un ‘është pajisur me begjën’ për pjesëmarrjen në samit.
Avokati i Donald Trump,  Rudy Giuliani ka thënë se lidei i Koresë së Veriut "është pajisur me begjën"  e pjesëmarrjes në samitin me Trump që u vendos në kalendar pas anulimit që i bëri presidenti ...
BE thotë se do të përgjigjet “flakë për flakë” për tarifat kundër SHBA në korrik.
BE ditën e mërkurë tha se hakmarrja ndaj tarifave, ku përshihet whiskey dhe motoçikletat, kundër punëve dhimbshme me metalet që ka imponuar Shtetet e Bashkuara, mund të jetë gati në fillim te korr...
Politikanët gjerman bëjnë thirrje për të përzënë të dërguarin e Trump në Berlin
Politikanë gjerman kanë bërë thirrje që i dërguari i Trump në Berlin të përzihet nga vendi pasi ai në një intervistë kërkonte që ‘të fuqizohen’ forcat konservartore në mbarë Europën, raporton ‘The...
Kina paralajmëron se do t’i bëjë ‘zero’ bisedimet e tregut me Amerikën , nëse….
Kina ka paralajmëruar se të gjitha bisedimet mbi tregun mes Pekinit dhe Uashingtonin do të zhvlerësohen nëse Shtetet e Bashkuara aplikon sanksionet e tregut. Pas bisedimeve mes zëvendës- presid...
Trump thotë se samiti me Kim do të mbahet në ditën dhe vendin e planifikuar: Singapor, 12 qershor.
Donald Trump ka njoftuar se samiti i 12 qershorit me Kim Jong-un do të mbahet siç ishte planifikuar, në Singapor. Ai tha se duke shënuar procesin e takimit me liderin e Koresë së Veriut, do të mba...
SHBA bën presion mbi Korenë e Veriut për planin “historik” të çarmatimit. Pompeo takon njeriun e Kim.
Departamenti i Shtetit thotë se regjimi duhet të skicojë hapat e çarmatimit sipas vullnetit për të zhvilluar samitin Trump- Kim.  Koreja e Veriut duhet të paraqesë planin e çarmatimit brenda p...
Koreja e Veriut, e gatshme të bisedojë më Trump ” në çdo kohë dhe në çdo formë”.
Koireja e Veriut ka thënë se akoam shpreson për bisedime " në çdo kohë dhe në çdo formë" pasi presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, në mënyrë të menjehrshme anuloi takimin me Kim Jong-...
Gruaja e parë zezake, nominohet si guvernatore e një shteti në SHBA
Një ish deputete e shtetit Georgia dhe shkrimtare ka bërë hapin kryesor drejt qëllimit për tu bërë e para grua amerikano-afrikane guvernatore e një shteti në Shtetet e Bashkuara. Stacey Abrams ...
Faqja 50 prej 70« E para...102030...4849505152...6070...E fundit »