Etiketa: shba

Serwer: SHBA do t’i thotë jo ndryshimit të kufijve
Ndarja e Kosovës apo ndërrimi i territoreve do të jetë një rrezik i madh për gjithë Ballkanin dhe një gjë e tillë nuk do të pranohet nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ka thënë Daniel Serwer, pr...
Kriza e lirës: Turqia do të bojkotojë prodhimet elektronike Amerikane, sipas Erdogan.
Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka thënë se vendi i tij do të bojkotojë produktet elektronike nga Shtetet e Bashkuara, pas Uashingtoni vendosi sanksione ndëshkuese mbi Ankaranë. "Në ...
“Mbretëresha e Shpirtit” e Shteteve të Bashkuara, Aretha Franklin, e sëmurë rëndë.
Këngëtarja Aretha Franklin, ylll i artit, dy herë fituese e Çmimit Grammy, trashëgimia e së cilës shkon pas disa dekada, ndodhet e sëmurë rëndë, e rrethuar nga të afërmit e saj- sipas një reporter...
Erdogan: “Respekt nga SHBA ose do të kërkojmë aleatë të rinj”
Pas zhvlerësimit maksimal të lires, «sulltani» kërcënon Trumpin dhe shikon (me kujdes) drejt Putin Francesco De Palo –  Nje dite pas zhvlerësimit më të madh të lirës turke që kur Erdogan udh...
Gjigandi amerikan Monsanto paguan 290 milionë dollarë gjobë për kopshtarin me kancer.
  AFP/File / Josh EDELSON Agjencia Ndërkombëtare për Kërkimin mbi Kancerin, pjesë e Organizatës Botërore të Shëndetësisë të OKB-së, në vitin 2015 klasifikoi përbërësin kryesor te Roundup, glypho...
Shtetet e Bashkuara, tani arrin gruaja e parë myslimane në Kongres
Rashida Tlaib duket e destinuar të bëhet gruaja e parë myslimane e zgjedhur në Kongres. "Po vënë në pikëpyetje identitetin tonë mysliman" Nga: Matteo Orlando/ Në Shtetet e Bashkuara të Ameri...
Zemërimi, frika dhe sfida përfshijnë Iranin teksa i kthehen sanksionet Amerikane.
Iranianët folën të zemëruar, në frikë dhe sfidantë ditën e  Marte menjëherë pas presidenti Amerikan, Trump, shpalli kthimin e sanksioneve dhe pasi lideri Iranian hodhi poshtë ofertën e presidentit...
Salvini: “Armiku nuk është Putin…”.
Zëvendëskryeministri kthehet për të folur për Rusinë dhe shpreson për një takim Putin-Trump në Itali si  ai i Helsinkit.  Nga: Renato Zuccheri/ Matteo Salvini kthehet për të folur për Vladim...
SHBA beson se zënkat me Turqinë mbi pastorin do të zgjidhen ‘në ditët e ardhshme’
Nga: David Brunnstrom dhe Jack Kim, Reuters SINGAPORE - Sekretari i Shtetit i SH.B.A.-së Mike Pompeo tha të shtunën se shpresonte që amerikanët e ndaluar në Turqi do të liroheshin "në ditët e a...
Tillerson u largua nga Trump sepse bllokoi pushtimin e Katarit.
Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe planifikuan pushtimin ushtarak të Katarit, por u ndaluan nga ish Sekretari i Shtetit te SHBA Rex Tillerson i cili, ndoshta për këtë arsye, u lirua nga...
Faqja 60 prej 83« E para...102030...5859606162...7080...E fundit »