Etiketa: shba

Ushtria Amerikane paralajmëron se ‘Hapësira tani është domen i fushë- luftës.
(FOTO: Nga Kostas Tamateas / Barcroft Image / Barcroft Media via Getty Images)/ Air Force në Shtetet e Bashkuara e konsiderojnë ‘mbajtjen e superioritetit në hapësirë’ si një nga misionet thelb...
Pse luan qeveria me ‘marinsin Amerikan’?
Frrok Çupi/ Sipas njoftimeve të Policisë për median, sot është ndaluar ‘marinsi amerikan’ Jason Randy Marrison. Është ndaluar sot në kuadrin e protestës së madhe kombëtare të Opozitës ku kërkoh...
Ambasada e SHBA në Tiranë dëshmon publikisht mbi vizitën e kongresmenëve
Ambasada Amerikane në Tiranë ka dhënë detaje në lidhje me vizitën e Kongresmenëve amerikanë në vendin tonë, gjatë ditës së djeshme. Anëtarët e delegacionit i nxitën të gjitha palët për t’u bash...
Tensionet në Korenë e Veriut: SHBA do “ta ulin Kim Jong-un në arsye, jo në gjunjë”.
(FOTO: Korea e Veriut ka shpërndarë foto nga stërvitjet live diten e Mërkurë)/ Komandanti kryesor Amerikan në Pacifik ak tëhënë se avancimi i sistemit të raketave mbrojtëse në Korenë e Jugut ka...
Opozita kërkon nga Shtetet e Bashkuara ‘jo vizë hyrëse’ për Edi Ramën në Amerikë. Pse?
Kryetari i Opozitës, Lulzim Basha, në fjalimin e mbajtur sot në Çadrën e Lirisë, i ka bërë thirrje ambasadorit të Shteteve të Bashkuara në Tiranë që ‘të heqë vizën’ hyrëse të Edi Ramës për në Shte...
Shtetet e Bashkuara hedh “nënën e bombave”, për herë të parë në Afganistan.
Sot e Enjte, Shtetet e Bashkuara të Amerikës në sulmin në Afganistan ka hedhur deri më tash bombën më të madhe jo bërthamore, GBU-43, e njohur si “nëna e të gjitha bombave” (MOAB- Mother of all bo...
Gjykatësi Neil Gorsuch betohet në Shtëpinë e Bardhë. Triumf i Trump.
Neil Gorsuch është betuar si anëtar i Gjykatës Supreme të Shteteve të Bashkuara pak pas orës 11am të hënën në Kopshtin e Trëndafilave të Shtëpisë së Bardhë. Gjykatësi Anthony Kennedy, nën të ci...
Bota mbi sulmin/ Putin thotë se sulmet thyejnë ligjin ndërkombëtar.
Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka reaguar pas sulmeve ajrore të SHBA-së kundër Sirisë, gjegjësisht bazave ushtarake të ushtrisë siriane. Presidenti rus, Vladimir Putin, ka thënë se sulmet...
B0ta mbi sulmet/ Britania dhe Australia mbështesin sulmet ajrore të SHBA-së në Siri
  Një zëdhënëse e qeverisë e Britanisë së Madhe dhe kryeministri i Australisë mbështesin sulmet ajrore që SHBA-ja i ka filluar në Siri kundër bazës ushtarake siriane. Presidenti i SHBA-së ...
Juncker i BE- në aventurë: “Do të ndaj Amerikën” pjesë- pjesë!.
(FOTO: Jean- Claude Junker duke folur në Konferencën e PPE, Maltë)/ Sipas agjencisë Association Press (AP), Presidenti  i Komisionit Evropian, Jean-Claud Juncker,  deklaroi të enjten se preside...
Faqja 60 prej 67« E para...102030...5859606162...E fundit »