Etiketa: shqiperi

SHBA dërgon 8 mijë trupa ushtarake në Shqipëri në fillim të 2021
Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë vendosur të dërgojnë në fillim të vitit të ardhshëm në Shqipëri 8 mijë trupa ushtarake, që do të dislokohen në disa reparte të vendit. Pikërisht kur zhvillo...
Çështja e detit me Greqinë/ Rama thotë publikisht zgjidhjen do ta trajtojmë në instancat ndërkombëtare, vendosim pikat mbi “i”
Kryeministri Edi Rama foli dhe dha përgjigjen troç për çështjen e detit. Palët do t’i drejtohen instancave ndërkombëtare. kështu çështja e shumë përfolur e detit tha kryeministri do të marrë zgj...
Suedia: Shqipëria ka mbështetje të plotë në hyrjen në BE/ Ann Linde viziton Tiranën.
Ministrja e Punëve të Jashtme e Suedisë, Ann Linde është mirëpritur ditën e sotme nga kryeministri Edi Rama. Në fjalën e saj hyrëse ajo theksoi se Suedia e mbështet plotësisht Shqipërinë në anë...
Komisioneri Varhelyi: Shqipëria ka përparuar në objektivat për hapjen e bisedimeve të anëtarësimit me BE, gati për konferencën e parë ndërqeveritare
Komisioneri për Fqinjësinë dhe Zgjerimin Olivér Várhelyi, deklaroi sot se Shqipëria ka përparuar në objektivat për hapjen e bisedimeve të anëtarësimit me Bashkimin Europian dhe është bërë gati për...
Memorandumi i bashkëpunimit SHBA- Shqipëri. Ky është i pari pas vitit 1992; çfarë ishte ky hendek që në 1992?!
  Shqipëria dhe SHBA kanë nënshkruar në Tiranë një memorandum për bashkëpunimin ekonomik mes dy vendeve. Teksa ndodhej në një vizitë zyrtare nënsekretari i  SHBA-së për Zhvillimin Ekonomik, En...
Nënsekretari Krach: Skavica projekt historik, do të sjellë energji të pastër në Shqipëri!
Nënsekretari i Shtetit të SHBA për Zhvillimin Ekonomik, Energjinë dhe Mjedisin ka mbërritur në Tiranë Keith Krach ka nënshkruar marrëveshjen për ndërtimin e HEC-it të Skavicës. Në fjalën e tij ...
Tiranë- Prishtinë/ Nesër takimi i dy qeverive në Tiranë, ja axhenda
Nesër pritet të mbahet takimi midis dy qeverive shqiptare në Tiranë. Takimi midis Qeverive Shqiptare dhe asaj Kosovare dotë mbahet në Pallatin e Kongreseve. Takimi nis me fjalën e hapjes s...
Covid-19, Greqia vendos të mbajë të mbyllur kufirin deri në datën 30 shtator.
Në vendimin e bërë para pak në fletoren zyrtare, Athina lë të pa ndryshuar gjendjen më kufirin shqiptaro – grek, sipas vendimit të publikuar  në Fletoren Zyrtare, . Pra deri në datën 30 shtator...
Turizmi i solli vendit 91 milionë euro të ardhura për 6 muaj
Të ardhurat nga turizmi në Shqipëri shënuan vlerën 91 milionë euro në 6-mujorin e parë të vitit. Sipas të dhënave të publikuara nga Banka e Shqipërisë, në 6-mujorin e parë të vitit, bilanci i u...
Kapshtica ka lidhje me ‘detin’? Atëherë pse përsëri radhë për kalimin kufitar?
Rikthehen radhët në Pikën Kufitare të Kapshticës. Automjete dhe autobusë janë në radhë ditën e sotme pas plotësimit të kuotës prej 300 personash për kalimin në Greqi. Ky rregull vijon ende teks...
Faqja 1 prej 2412345...1020...E fundit »