Etiketa: is_tag

Sot samiti BE. Greqia kërcënon me veto. Kathimerini: Shqipërinë e mbështet Gjermania
Zhvillohet sot samiti mes Bashkimit Europian dhe vendeve të Ballkanit Perëndimor. Kryeministri Rama ndodhet tashmë në Bruksel për të marrë pjesë në këtë samit që i paraprin mbledhjes së Këshill...
BE nuk e pranon “lojën” Greqisë për çështjen Beleri: ‘Mos i ngrini çështjet bilaterale në nivel Unioni!’
Zëdhënësi i Bashkimit Europian, Peter Stano i ka dhënë një përgjigje të qartë dhe të prerë Greqisë për çështjen e Fredi Belerit, ku Athina kërcënon me pengimin e rrugëtimit të Shqipërisë në union....
Komisioni i Sigurisë parlamentar miraton online marrëveshjen me Italinë pas bllokimit nga Foltorja.
Kuvendi i dha dritën e parë jeshile marrëveshjes me Italinë për ngritjen e qendrës pritëse të emigrantëve në Lezhë duke e miratuar në Komisionin e Sigurisë. Tentativës së opozitës për të blloku...
Lufta kundër terrorizmit, DASH vlerëson Shqipërinë: Ka strategji, bashkëpunim të ngushtë me SHBA! Përparim kundër pastrimit të parave
Departamenti Amerikan i Shtetit vlerëson përpjekjet ndërkombëtare të Shqipërisë në luftën kundër terrorizmit.  Në raportin e publikuar këtë të enjte për anti terrorizmin, DASH evidenton se Shqipër...
Athina miraton deklaratën: Pa zgjidhjen e çështjes së Fredi Belerit, s’ka integrim në BE
Greqia ka konkretizuar qëndrimin e saj për ta përdorur çështjen “Beleri” si kusht për anëtarësimin e Shqipërisë në Bashkimin Evropian. Sipas medieve greke, Athina do ta instrumentalizojë çështj...
Kathimerini: Athina është nën presionin e madh të BE-së për Shqipërinë, Gjermania dhe Spanja nuk tolerojnë
Nga Vassilis Nedos, Alexandra Voudouri Konsultime intensive diplomatike po zhvillohen lidhur me Greqinë që të pranojë të dërgojë një letër në emër të Këshillit Evropian në Tiranë, në mënyrë që ...
Itali/ Dhoma e deputetëve i jep dritën jeshile paktit Rama-Meloni
Me 189 vota pro dhe 126 vota kundër, Dhoma e ulet në Parlamentin Italian ka miratuar marreveshjen e firmosur mes kryeminIstrave Meloni dhe Rama per emigrantet. Rezoluta e propozuar nga maxhoran...
Marrëveshja me Italinë/ Rama për TV ‘FRANCE24’: Shqipëria është vend plotësisht evropian, po i japim një ndihmë të vogël fqinjit
Gjatë intervistës për televizionin publik francez, FRANCE24, kryeministri Edi Rama është pyetur dhe për marrëveshjen e firmosur me Italinë për ardhjen e refugjatëve në Shqipëri dhe pse të gjithë n...
Greqia vendos bllokadën e parë ndaj integrimit të Shqipërisë: Euractiv.
Greqia po bllokon një letër nga 27 vendet anëtare drejtuar Komisionit të BE-së për hapjen e pesë kapitujve të parë të procesit të anëtarësimit, konfirmoi një burim për Euractiv, duke shtuar se Ath...
Marrëveshja me Italinë për emigrantët/ Balluku: Asgjë për t’u shqetësuar, do kalojë për ratifikim në parlament
Në konferencën me të ngarkuarin me punëtë Delegacionit të KE-së, Luigi Soreca, zv/kryeministrja Belinda Balluku iu përgjigj interesit të medias lidhur me marrëveshjen me Italinë për emigrantët. ...