Etiketa: is_tag

Marrëveshja për pensionet e shqiptarëve në Itali, gati për firmë: Rama pret Tajanin në Tiranë.
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka pritur në takim këtë të premte Ministrin e Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Italisë, Antonio Tajani. Ai tha se Tajani ka dhënë lajmin e...
Vrasja Ardian Nikulajt, Maroku pranon kërkesën e Shqipërisë për ekstradimin e autorit Ruben Ribeiro Saraiva
Ministri i Brendshëm, Taulant Balla ka dhënë lajmin se autoritetet në Marok kanë pranuar kërkesën për ekstradimin e autorit të dyshuar të vrasjes së biznesmenit, Ardian Nikulaj. Ministri i Bren...
Rama për marrëveshjen me Italinë: ‘Kemi pasur kërkesa nga vende të tjera të BE, u kemi thënë jo!’
Kryeministri Edi Rama ndodhet ditën e sotme në Romë ku merr pjesë në Kongresin vjetor të partisë së Giorgia Meloni-t, Vëllezërit e Italisë. Gjatë këtij eventi, kreu i qeverisë ka komentuar edhe...
Një mësim nga media greke, edhe pse gënjeshtare.
  Frrok Çupi Për çfarë gënjeu media greke, thuajse e tëra, që nga dita kur shteti i vet hyri në një qerthull me Shqipërinë dhe Europën? Gënjeu për gjithçka kishte të bënte me pluhurin që ng...
Kur fqinji thotë ‘jo’
  Nga Monika Stafa Gishti i Kryeministrit grek Micotaqis drejtuar Kryeministrit Rama në castin para se të dy ata, t’i bashkoheshin grupit të liderëve europianë për të pozuar si burokrat...
Opozita greke “shuplakë” Mitsotakis për bllokimin e Shqipërisë: E bën për interesat e tij
Qeveria e Mitsotakis po kritikohet jo vetëm nga vendet e Bashkimit Evropian si Gjermania edhe Spanja për pengesat që po i vendos Shqipërisë dhe kushtet për lirimin e Belerit, por edhe nga faktorët...
Gjipali: ‘Shqipëria e meriton anëtarësimin në BE. Greqia të heqë bllokimin!’
Në një intervistë në “Tirana Live” në ABC, eksperti i çështjeve të integrimit Gledis Gjipali foli për Samitin BE-Ballkani Perëndimor që do të mbahet sot në Bruksel. Gjithashtu ai u ndal edhe tek m...
Sot samiti BE. Greqia kërcënon me veto. Kathimerini: Shqipërinë e mbështet Gjermania
Zhvillohet sot samiti mes Bashkimit Europian dhe vendeve të Ballkanit Perëndimor. Kryeministri Rama ndodhet tashmë në Bruksel për të marrë pjesë në këtë samit që i paraprin mbledhjes së Këshill...
BE nuk e pranon “lojën” Greqisë për çështjen Beleri: ‘Mos i ngrini çështjet bilaterale në nivel Unioni!’
Zëdhënësi i Bashkimit Europian, Peter Stano i ka dhënë një përgjigje të qartë dhe të prerë Greqisë për çështjen e Fredi Belerit, ku Athina kërcënon me pengimin e rrugëtimit të Shqipërisë në union....
Komisioni i Sigurisë parlamentar miraton online marrëveshjen me Italinë pas bllokimit nga Foltorja.
Kuvendi i dha dritën e parë jeshile marrëveshjes me Italinë për ngritjen e qendrës pritëse të emigrantëve në Lezhë duke e miratuar në Komisionin e Sigurisë. Tentativës së opozitës për të blloku...