Etiketa: shqiperia

Ish-gjenerali i NATO-s flet për bazën amerikane në Shqipëri, tregon arsyet pse u zgjodh ky vend
SHBA ka planifikuar të ngrejë një bazë ushtarake në Shqipëri, si një lëvizje për të garantuar stabilitetin e rajonit dhe një qasje më të thjeshtë ushtarake në pjesën e Evropës Lindore. Mbi këtë...
Shqipëria merr sot mandatin dy vjeçar si anëtare e Këshillit të Sigurimit të OKB-së.
Me hyrjen e vitit të ri 2022, Shqipëria nisi zyrtarisht mandatin e saj dy-vjeçar si anëtare e përkohshme e Këshillit të Sigurisë së Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Kjo ngjarje është ...
Shqipëria ka provuar një rritje të volumit të transportit të mallrave me 3.6% në tetor.
Nga: Klevis Hoxhaj Me plot 3,6 % më shumë volum mallrash të ngarkuara dhe shkarkuara në porte gjatë muajit tetor të vitit 2021, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2020, Shqipëria ka ...
Negociatat për BE/ Bullgaria: Shqipëria të vlerësohet “e pavarur” nga MAqedonia e Veriut.
Mediat maqedonase kanë raportuar fjalët e ambasadorit të Bullgarisë në Bashkimin Evropian, Rumen Aleksandrov, se vetoja e autoriteteve bullgare ndaj Republikës së Maqedonisë së Veriut nuk do të hi...
“Si mendojnë të na ndihmojnë ndotësit e mëdhenj, ne që jemi jondotës?”/ Edi Rama
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka thjesht një pyetje, të cilën e shtron përpara krerëve të qeverive pjesëmarrëse në Organizatën e Kombeve të Bashkuara: “Si mendojnë të na ndihmojnë ndotësit ...
Konferenca e 26 e OKB: Shqipëria, e vetmja nga WB-ja me Plan Kombëtar për Klimën
Shqipëria, pjesëmarrëse në Konferencën e 26-të të Kombeve të Bashkuara për Ndryshimet Klimatike, e cila po mbahet në Glasgow të Skocisë, ka dorëzuar Planin e saj Kombëtar për Klimën. Ky plan ës...
Banka Botërore: 7.2% rritja ekonomike në Shqipëri, më e larta në BP. Pandemia e kishte tkurrur në 3.1%.
Banka Botërore ka prezantuar raportin për rritjen ekonomike të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor, ku atë më të lartën e shfaq Shqipëria me 7.2%. Në një takim online me gazetarët, menaxher...
Banka Botërore: Ekonomia e Shqipërisë po rritet më shumë se ç’pritej! Do të ulet varfëria!
Banka Botërore është optimiste për rimëkëmbjen ekonomike shqiptare. Rritja e konsumit, bumi i ndërtimeve, procesi i rindërtimit si dhe projektet e rëndësishme infrastrukturore kanë stimuluar një r...
Progres-raporti i KE për Shqipërinë: Të hapen negociatat, përparime me drejtësinë dhe reformat!
Komisioneri i Bashkimit Evropian për Fqinjësinë dhe Zgjerimin, Oliver Varhelyi tha se Shqipëria i ka përmbushur kushtet për të hyrë në BE. Komisioneri ka theksuar se Shqipëria ka arritur rezultate...
Komisioni i Venecias: Presidenti nuk kishte të drejtë të shtynte zgjedhjet e 30 qershorit
Komisioni i Venecias ka nxjerr draft-opinionin për zgjedhjet e 30 qershorit 2019. Sipas këtij dokumenti, zgjedhjet edhe pse u bënë me një forcë politike duke qenë se opozita bojkotoi, is...
Faqja 4 prej 17« E para...23456...10...E fundit »