Etiketa: shqiperia

Rregulla të reja për kalimin në kufirin Shqipëri-Kosovë
Nga e mërkura e 13 tetorit, të gjithë qytetarët që duan të udhëtojnë nga Shqipëria në Kosovë, do të përballen me masat e reja e vendosura nga ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme e Shqipërisë...
1/3 e popullsisë në Shqipëri jeton me 5.5 dollarë dita/ Raporti i Bankës Botërore
Varfëria në Shqipëri, nivelin më të lartë që prej 2018, e ka prekur vitin e kaluar. Në raportin e fundit të Bankës Botërore thuhet se në vitin e pandemisë, niveli i varfërisë ishte 32.6% nga 31.8%...
Mes tensioneve Kosovë- Serbi, Rama viziton nesër Kosovën i ftuar nga Albin Kurti.
Nesër kryeministri Edi Rama do të vizitojë Kosovën ku do të takohet me homologun e tij Albin Kurti. Kjo vizitë vjen në mes të konfliktit mes Kosovës dhe Serbisë për çështjen e targave. Mes dy k...
Turistët pushtojnë Shqipërinë në korrik-gusht, rritet 15 përqind numri i pasagjerëve me charter
Korriku dhe gushti kanë shënuar një dyndje të turistëve të huaj përmes charterave në vend, duke tejkaluar ndjeshëm edhe nivelet e parapandemisë. Krahas hyrjeve të shtetasve të rajonit, që nuk na “...
BE heq Shqipërinë nga lista e vendeve të sigurta të Covid-19
Përkeqësimi i situatës me pandeminë e Covid-19 ka bërë që Bashkimi Europian të heqë nga lista e vendeve të sigurta Shqipërinë dhe 5 vende të tjera. Vendimi është marrë nga Këshilli Europian, ku...
Me Malin e Zi nuk ka më kalim të lirë/ Ja me çfarë duhet të pajiseni përpara se të niseni
Rritja e të infektuarve me koronavirus në Malin e Zi ka detyruar qeverinë të ndërmarrë masa të tjera kufizuese në vend.  Ndryshe nga deri tani, për të hyrë në Malin e Zi e zi që prej ditës së sot...
Një mijë afganë vijnë këtë javë, Rama për “El Periodico”: Nuk mund të qëndronim indiferentë!
Dy vendet e Ballkanit, Shqipëria dhe Kosova, kanë pranuar kërkesën e SHBA për të pranuar një pjesë të atyre afganëve që ikin nga talebanët, nis një artikull në median spanjolle “El Periodico”. ...
Sot, pas pak orësh, mbërrijnë afganët në Tiranë. Kim takon Xhaçkën: ‘SHBA po punon ngushtë me qeverinë shqiptare’.
Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka takon ambasadoren e SHBA-së, Yuri Kim. Ky takim vjen pak orë para se të mbërrijnë në Shqipëri grupi i parë i afganëve. Grupi i parë pritet të mbërrijë në Shqipë...
Shqipëria, gati të presë qindra afganë. Afganët, njerëz që duhen ndihmuar të largohen
Ministrja për Europën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka u shpreh sot se Shqipëria është gati të presë qindra afganë, jeta e të cilëve kërcënohet nga përkeqësimi i situatës së sigurisë. Duke shpë...
A do të strehohen në Shqipëri të rrezikuarit afganë? Po. Rama: ‘Jemi aleatë të Amerikës jo vetëm kur na duhet për hallet tona!’.
Kryeministri Edi Rama ka konfirmuar lajmin se Shqipëria ka pranuar kërkesën e SHBA për strehimin e afganëve, që u rrezikohet jeta nga talebanët. Kreu i qeverisë bënë me dije se ishte ai vetë që...
Faqja 5 prej 17« E para...34567...10...E fundit »