Etiketa: ukraine

Zgjedhjet në Ukrainë: Triumfon partia e presidentit ‘yll televiziv’ Zelensky – exit polls
Partia e presidentit Volodymyr Zelensky duket se ka fituar bindshëm zgjedhjet e parakohshme, duke konsoliduar kështu pozitat e ti në pushtet. Exit poll- et sugjerojnë se Shërbëtori i partisë së...
Netanyahu fton presidentin e ri hebre të Ukrainës në Izrael
  TEL AVIV - Kryeministri Benjamin Netanjahu të hënën telefonoi presidentin e sapozgjedhur të Ukrainës Volodimir Zelensky dhe e ftoi për të vizituar Izraelin. Ambasadori i Izraelit në U...
SHBA duket se do punojë me udhëheqësin e ri të Ukrainës pas ‘agresionit’ të Rusisë
Uashington (AFP) - Shtetet e Bashkuara të hënën përgëzuan presidentin e ri fillestar të Ukrainës dhe thane se ato shpresonin të punonin me të për të mbrojtur vendin kundër Rusisë rivale. Volodi...
Komediani Zelensky fiton si president i Ukrainës.
Komediani Ukrainas Volodymyr Zelensky ka fituar nnjë shumicë votash në zgjedhjet presidenciale të vendit, sipas sondazheve të para. Sondazhet i japin më shumë se 70% të votave  politikanit të r...
Një komedian ‘kryeson’ në zgjedhjet presidenciale në Ukrainë; por asnjëri nuk fiton.
Një komedian, pa eksperiencë politike, ka fituar shumicën e votave në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale të Ukrainës, sipas sondazheve. Thonë se Volodymyr Zelenskiy – i cili luajti roli...
Del ‘në dritë’ Yulia Tymoshenko, kandidon për presidente e Ukrainës
KIEV, Ukraine — Ish kryeministre, Yulia Tymoshenko, një nga njerëzit më popullor në Ukrainë dhe politikane elastike, ka shpallur ofertën e saj presidenciale. Sondazhet nga publiku e kanë vendos...
Dekreti i Pavarësisë iu paraqit peshkopit Ortodoks Ukrainas
  ISTANBUL (AP) - Patriarku ikumenik i Konstandinopojës ka paraqitur një dekret pavarësie për peshkopin metropolitan të Kishës Ortodokse të sapolindur të Ukrainës. Në Stamboll, të dielë...
Poroshenko shpall fundin e ligjit ushtarak në Ukrainë
(Foto nga: AFP/File / Genya SAVILOV)/ Presidenti ukrainas Petro Poroshenko njoftoi të mërkurën përfundimin e një ligji ushtarak në rajonet kufitare të vendit, i cili u fut muajin e kaluar pas k...
Karta e armikut për një Poroshenko në krizë të konsensit
Nga: Gian Micalessin/ Një kohe ishte mbreti i çokollatave, sot është ikona e iluzioneve të Maidanit. Natyrisht te shesësh ëmbëlsira kur tregu shtrihej nga Kievi në Moskë ishte më e lehtë se te ...
Përplasja Ukrainë-Rusi në ujërat e Krimesë: Merkel përjashton zgjidhjen ushtarake.
Pasi presidenti i Ukrainës, Petroshenko bëri thirrje për ndërhyrjen e NATO-s në konfliktin mes Ukrainës dhe Rusisë për shkak se Rusia po mban tre anije të kapura në detin Azov. Kancelarja gjerm...
Faqja 1 prej 212