Etiketa: is_tag

10 vjetori i revolucionit në Ukrainë, Charles Michel dhe presidentja moldave vizitë në Kiev
Presidenti i Këshillit Europian Charles Michel mbërriti sot në Kiev me rastin e dhjetëvjetorit të kryengritjes historike, pro-europiane në Sheshin Maidan në Ukrainë. “Jam i lumtur që jam përsër...
Gati 1 mijë fëmijë ukrainas evakuohen në Itali
Komisioneri për të Drejtat e Njeriut në Parlamentin e Kievit, Dmytro Lubinets, gjatë një takimi me shefin e Departamentit për të Miturit dhe Drejtësinë Komunitare, Antonio Sangermano ka deklaruar ...
Lavrov dhe Zelensky në një tryezë/ Presidenti ukrainas: Nëse Trump e di formulën si ndalohet lufta, të na e thotë!
Ministri i Jashtëm i Rusisë, Serghei Lavrov ka mbërritur në Nju Jork ku do të marrë pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. Shefi i diplomacisë së Kremlinit do të jetë i pran...
Sulm ajror në kryeqytetin rus, Moska akuzon Kievin.
Ushtria ruse përmes një postimi në rrjetet sociale thekson se ka rrëzuar dronët që synonin Moskën, por një, i dërguar jashtë kontrollit nga aktiviteti anti-ajror, goditi të njëjtën kullë të lartë ...
Sulm me dronë në Moskë, Zelensky paralajmëron: Lufta po kthehet në Rusi
Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky ka paralajmëruar se lufta do të kthehet në Rusi pas një sulmi me dron në kryeqytetin rus, Moskë. Zelensky u shpreh se sulmet në territorin rus ishin një p...
SHBA: Ukraina së shpejti do të përdorë bombat thërrmuese
“Nëse ende nuk e ka bërë tashmë, Ukraina do të përdorë bomba thërrmuese në orët dhe ditët e ardhshme”. Kështu tha në një intervistë për CNN, këshilltari amerikan për sigurinë kombëta...
Rusia shpërtheu digën Kakhovka me një “Lada” plot me eksploziv/ Publikohen imazhet
Pamjet tronditëse me dron që tregojnë një makinë klasike “Lada” të mbushur me eksplozivë, të stacionuar mbi digën Kakhovka, janë shpallur si provë që shpërthimi i saj është realizuar nga Rusia. S...
Rusia hedh në erë digën në rajonin Kherson
Forcat ruse kanë në erë një digë të madhe në Ukrainën jugore në qytetin Nova Kakhovka në pjesën e kontrolluar nga Rusia të rajonit Kherson. Imazhet që qarkullojnë në mediat sociale tregojnë një...
Diga në Kherson hidhet në erë, alarmi për rrezik përmbytje, akuza të ndërsjelltë Rusi- Ukrainë
Një nga digat më të mëdha, hidroelektrike Kakhovka është hedhur në erë në Kherson dhe është parlamëruar për përmbytje të mëdha. Palët, Ukraina dhe Rusia akuzojnë njëra-tjetërn pë hedhjen në erë...
Rusia merr presidencën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së në mes të zemërimit të Ukrainës.
Nga George Wright/ BBC Secili nga 15 anëtarët e Këshillit merr presidencën për një muaj, sipas një modeli të radhës. Herën e fundit që Rusia kishte presidencën, shkurt 2022, ajo filloi një p...