Etiketa: is_tag

Presidenti Joe Biden mbërrin në Kiev në një vizitë të papritur
Joe Biden ka mbërritur në Kiev për të takuar presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy. Presidenti amerikan besohej se do të vizitonte Poloninë, por presidenti amerikan sapo ka mbërritur në k...
Gjermania, më në fund, konfirmon se do të dërgojë tanke Leopard në Ukrainë
Gjermania miratoi këtë të mërkurë të 25 janarit dërgimin e tankeve Leopard 2 në Ukrainë, pas javësh presioni nga Kievi dhe shumë aleatë. “Berlini do të sigurojë një kompani prej 14 tankesh Leop...
Humb jetën me rënien e helikopterit/ Cili ishte Ministri i Brendshëm ukrainas?
Denys Monastyrsky, i cili vdiq ditën e sotme në moshën 42-vjeçare në një aksident me helikopter pranë Kievit, është zyrtari më i lartë ukrainas që ka vdekur që nga fillimi i luftës pothuajse një v...
Ukrainë/ Bie helikopteri qeveritar, 18 të vdekur, mes tyre ministri i Brendshëm. Xhaçka bën ngushëllime.
18 është bilanci i viktimave nga rrëzimi i një helikopteri pranë një kopshti me fëmijë, që ndodhi sot në Brovary, një qytet në rajonin e Kievit. Sipas Reuters mes viktimave është edhe ministri i B...
Shqipëria hap ambasadë në Ukrainë pas 30 vjet dhe i uron triumf ndaj Rusisë
Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka, njoftoi ngritjen e përfaqësimit tonë diplomatik në Ukrainë, me hapjen e ambasadës së Shqipërisë në vendin që prej afro një viti është nën sulmin e Rusisë. ...
Putin, pas bisedës me Erdogan, gati për bisedime me Ukrainën.
Presidenti rus, Vladimir Putin, i tha homologut turk, Recep Tayyip Erdogan, se është i hapur për dialog me Ukrainën nëse Kievi pranon se territoret e pushtuara nga Moska janë territore ruse, tha K...
Kjo është Lufta Tretë e Dimrit/ A mund të pësojë Putini fatin e Napoleonit dhe të Hitlerit?
Nga Antony Beevor “Foreign Affairs” Një nga fitoret më të mëdha ushtarake të Rusisë, ndodhi pikërisht gjatë dimrit më të ftohtë që ishte parë në Evropë në 500 vjet. Në fillimin e shekullit XVI...
Moska po përgatit një ofensivë të madhe për fillim të vitit: paralajmëron ministri ukrainas i Mbrojtjes
Presidenti rus Vladimir Putin po përgatit një ofensivë të madhe për fillimin e vitit të ri. Këtë lajm e ka bërë zyrtar Ministri Ukrainas i Mbrojtjes, Oleksii Reznikov, duke supozuar se do të fillo...
SHBA ka gati sistemin Patriot për Ukrainën. Rusia kërcënon me ‘pasoja të paparashikueshme’.
Ambasada ruse në SHBA ka reaguar rreth lajmeve të qarkulluara në media për dërgimin në Ukrainë të sistemit mbrojtës Patriot, që do të rriste ndjeshëm kapacitetet mbrojtëse të Kievit. "Nëse info...
Biden: Raketat në Poloni nuk ka gjasa të jenë lëshuar nga Rusia
Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka thënë se trajektorja e raketës sugjeron se ajo nuk është lëshuar nga forcat ruse që bëjnë luftë në Ukrainë, por do të presë rezultatet...