Trump organizoi tubimin ‘Make America Great Again’ në Nevada. Presidenti Trump sulmoi si “ndërmarrje kriminale” familjen e  kandidatit demokrat Joe Biden në një tubim të Nevada të Dielën, ndërsa brohoritjet e forta të “mbylljes së Biden” shpërthyen në turmë.

“A e patë se çfarë po ndodhte me Biden? Ai është një politikan i korruptuar,” tha Trump në Carson City, Nevada të Dielën në mbrëmje.

“Joe Biden është dhe ka qenë gjithmonë një politikan i korruptuar,” deklaroi Trump. “Ai gjithmonë ka qenë. Dhe për sa më përket mua, familja Biden është një ndërmarrje kriminale. Eshtë me të vërtetë.”

Trump hapi disa herë ‘zjarr’ në drejtim të kundërshtarit të tij Demokrat në fjalimin e tij të Dielën, gjatë së cilës ai vlerësoi vazhdimisht New York Post për raportimin shpërthyes që detajonte marrëveshje të pretenduara korruptive nga djali i Joe Biden, Hunter Biden.

Në një moment, Trump u shfaq tek tallej me Biden për thirrjen e tij për të “dëgjuar shkencëtarët” në trajtimin e pandemisë së koronavirusit, duke i thënë turmës, se “Nëse do të dëgjoja shkencëtarët, ne do të kishim një vend tani që do të ishte në depresion masiv”.

“Tani”, shtoi Trump, “Ne jemi si një raketë. Shikoni numrat [ekonomikë]”.

Zëdhënësi i fushatës së Biden Andrew Bates iu përgjigj komenteve të presidentit të Dielën vonë, duke i thënë Fox News në një deklaratë se “Donald Trump çoi ekonominë e fortë që ai trashëgoi nga Administrata Obama-Biden duke ulur dhe sulmuar vazhdimisht paralajmërimet nga ekspertët shkencorë dhe mjekësorë që punojnë rreth orë për të shpëtuar jetë “/ Fox News/.

VERITAS.COM.AL/