Presidenti Donald Trump ditën e Hënë zbriti në Izrael për një vizitë 24 orë në shtetin Jewish, që është vizita e dytë e Presidentit jashtë vendit të tij- Shtetet e Bashkuara.the second stop of his first foreign as U.S. president.

Trump u përshëndet në ceremoninë e tapetit të kuq në Aeroportin Ndërkombëtar ‘Ben Gurion’ afër Tel Avivit, nga një delegacion i madh ku përfshihej edhe kryeministri Benjamin Netanyahu dhe gruaja e tij Sarah gjithashtu edhe kabineti i Netanyahut, Presidenti i Izraelit Reuven Rivlin, ministrat dhe anëtarët e Knesset.

Udhëtimi i Trump këtu shënon herën e parë që një president i Shteteve të Bashkuara viziton Izraelin gjatë daljes së parë në një vizitë ndërkombëtare.

“Kurrë më parë nuk ka ndodhur që presidneti i Shteteve të Bashkuara të vizitojë Izraelin gjatë daljes së tij të parë nga vendi”- tha  Netanyahu në fjalimin e shkurtër në ceremoninë e mbajtur në aeroport.

“Faleminderit, zoti President. Faleminderit që shprehni fuqishëm miqësinë tuaj me Izraelin”.

Nesër, e Marte, zoti Trump ka planifikuar të zbresë në Selinë e Shenjtë të Vatikanit. Nga Toka e Shenjtë në Selinë e Shenjtë.

/Veritas.com