Kryetari i Bashkisë se Moskës njofton se nga e premtja 4 dhjetor do të jetë e disponueshme vaksina anti Covid. Putin: “Dy mijë doza gati “

Martina Piumatti 

24 orë pas miratimit të vaksinës Pfizer / BioNtech nga ana e entit rregullator britanik, Moska përgjigjet dhe djeg Londrën për sa i takon kohës.

Fushata e vaksinimit ne mase kundër Covid-19 fillon nesër. Nga e premtja 4 dhjetor fillojnë rezervimet për Sputnik V, pastaj, nga e shtuna fillon berja e vaksines. Kjo u njoftua në blogun e tij nga kryetari i bashkisë së kryeqytetit rus Serghei Sobyanin. “Në koordinim me qeverinë, nga nesër ne fillojmë të ofrojmë takime online për operatorët edukativë dhe shëndetësorë, si dhe për punëtorët e shërbimeve sociale të qytetit – tha Sobyanin -. Lista (se kush mund të vaksinohet,) do të zgjerohet në javët e ardhshme ndërsa mbërrijnë grupe të reja të vaksinës. Qendrat e vaksinimit do të hapen në 5 dhjetor. ”

Vetë Presidenti Vladimir Putin i dha “dritën jeshile” Zëvendës Kryeministres Tatiana Golikova, siç raportohet nga agjencia ruse e lajmeve Ria Novosti. “Ne organizojmë procesin në mënyrë që vaksinimi në shkallë të gjerë të fillojë në fund të javës së ardhshme,” i tha Putinit Golikova dje. Pastaj, sot, njoftimi që ndryshon kartat në tryezë në garën e vaksinave. Sipas presidentit rus, dy milion doza të antidotit eksperimental Sputnik V janë prodhuar tashmë ose do të jenë në ditët në vijim dhe kjo duhet të lejojë mjekët, mësuesit, punonjësit e shërbimeve thelbësore, të moshuarit dhe ata që vuajnë nga diabeti, mbipesha dhe hipertensioni. për të marrë dy doza të nevojshme. Falas dhe mbi baza vullnetare.

Do të jenë 70 qendra shëndetësore në të cilat vaksina anti Covid do të sigurohet nga ora 8 në 20.Mjafton te prenotohet online,te  paraqiten në qendrën e vaksinimit me pasaportën, policën e sigurimit të detyrueshëm mjekësor dhe certifikatën e punës që tregon pozicionin. Pastaj, për 15 minuta injeksioni i mbajtur nën zero grade është gati për t’u injektuar. Pas gjysmë ore nën mbikëqyrjen e personelit,të vaksinuarit do t’i lëshohet një certifikatë e nënshkruar nga një mjek.

Vaksina Sputnik V, e zhvilluar nga Qendra Kombëtare e Epidemiologjisë dhe Mikrobiologjisë Gamaleya, u paraqit në OKB në fund të sesionit të 31-të të Asamblesë së Përgjithshme për koronavirusin. Shkalla e efektivitetit është 91.4%, një dozë kushton më pak se dhjetë dollarë dhe mund të ruhet midis 2 dhe 8 gradë Celsius. Tani vaksina ruse është ende në fazën 3, e cila korrespondon me testimin e vullnetarëve, përfshirë të moshuarit dhe të sëmurët kronikë. Pas një analize të dytë të rezultateve klinike,tregon Ria Novosti, Sputnik V regjistroi 95% efikasitet dhe është zyrtarisht në listën e dhjetë vaksinave në botë më afër prodhimit masiv. Më shumë se 117,000 doza janë lëshuar tashmë dhe më shumë se dy milion pritet të prodhohen deri në fund të vitit. Tani për tani, shitja me pakicë është e ndaluar.

VERITAS.COM.AL