Djali i Presidentit Donald Trump, Donald Junior, ka thënë se kryeministrja britanike Theresa May duhet të kishte dëgjuar këshillat e babait të tij se si të zhvillojë negociatat e Brexit, pasi procesi për nxjerrjen e Mbretërisë së Bashkuar nga Bashkimi Europian po kercen nga një krizë në tjetrën.

Komentet e Donald Junior erdhën në një opinion të publikuar në të drejtën britanike të qendrës, gazetës zyrtarisht konservatore Daily Telegraph, ku zoti Trump i bëri jehonë komenteve të mëparshme nga Presidenti dhe kreu i Brexit, Nigel Farage, duke lidhur referendumin e Brexit me zgjedhjet presidenciale të vitit 2016, dhe garën e ardhshme te 2020.

Kanë kaluar 1000 ditë qe kur njerëzit e Mbretërisë së Bashkuar votuan për të lënë Bashkimin Evropian, por pavarësisht nga gati tre vjet ‘negociata’ midis qeverisë dhe Bashkimit Europian, vendi duket sikur eshte me larg se kurre nga largimi aktual. Kryeministrja May madje ka shkuar aq larg sa kërcënon vendin se nuk do kete Brexit ne fund nëse politikanët nuk rreshtohen për të mbështetur marrëveshjen e saj jopopullore dhe të diskutueshme mbi Brexit.

Zoti Trump krahasoi taktikat pa perjashtim te fajeve nga establishmenti britanik dhe evropian për të ndaluar Brexit që të shkonte përpara me sulmet ndaj babait të tij në SHBA, duke deklaruar se lufta për pavarësinë nuk kishte mbaruar ende dhe se “populli i të dy kombeve,Mbretërisë së Bashkuar dhe SHBA duhet të riafirmojnë vendimet që ata morën në vitin 2016 për te mbrojtur veten e tyre kundër elitës globale “.

Duke vënë në dukje “përpjekjen e fundit te dëshpëruar nga ata që ishin në pushtet më parë ” për të përmbysur revolucionet e vitit 2016, Mr Trump ishte veçanërisht përçmues ndaj kryeministres britanike Theresa May, e cila e ka udhëhequr Mbretërinë e Bashkuar përmes pjesës me te madhe të procesit Brexit,per te perfituar pak për popullin britanik.

Duke pyetur retorikisht nëse premtimet e May-it dhe figurave te tjera politike të Mbretërisë së Bashkuar për të nderuar rezultatin e referendumit ishin vetëm një strategji, z. Trump ka ftuar establishmentin e Mbretërisë së Bashkuar të respektojne demokracinë:

Që nga viti 2016, Kryeministrja Theresa Maj ka premtuar në më shumë se 50 raste të ndara që Britania do të largohet nga BE më 29 mars 2019. Ajo duhet ta respektojë atë premtim.

Por Zonja May injoroi këshillen nga babai im, dhe përfundimisht, një proces që duhet të kishte marrë vetëm disa muaj të shkurtër, është bërë një bllokim vjetor, duke e lënë popullin britanik në harresë.

Tani,virtualisht ora ka mbaruar dhe pothuajse gjithçka ka humbur – ekzaktesisht ashtu siç shpresonin elitat europiane. Disa politikanë pro-Brexit madje sugjerojnë që znj. May vetë përpiqet të sabotojë Brexit, duke insistuar që Parlamenti të bjerë dakord për një marrëveshje që në thelb e mban Britaninë të lidhur me BE për një kohë të pacaktuar.

Zoti Trump vuri në dukje se afati i afërt i Brexit, për të premten e ardhshme, më 29 mars, ishte pothuajse i sigurt se do të anullohej për t’i dhënë klasës politike edhe më shumë kohë sesa gati tre vjet që kishin patur, dhe shkroi me keqardhje të dukshme se demokracia në Britanine e Madhe ishte “gjithshka por e vdekur”.

Komentet e profilit të lartë të djalit të Presidentit të Shteteve të Bashkuara duket të pasqyrojnë një skepticizëm të gjerë midis votuesve britanikë rreth qëllimeve të individëve kryesorë në krye të politikës së Mbretërisë së Bashkuar dhe BE. Breitbart London raportoi sot në votimin që zbuloi se 44 për qind e të anketuarve në Mbretërinë e Bashkuar besonin se qeveria kishte nisur të pengonte Brexit që nga dita e parë, me vetëm 27 për qind që nuk besonin se ky ishte rasti.

Ndoshta edhe më e tmerrshme ishte gjetja se 68 përqind nuk u besonin as deputetëve për “te bërë gjënë e duhur nga Vendi për Brexit”. Gjashtëdhjetë e një për qind thanë se mendonin se Brukseli, shtëpia e institucioneve të Bashkimit Europian, po punonte për të ndëshkuar Britaninë duke qenë sa më shume te jete e mundur jofleksibel gjatë procesit të Brexit.

Komentet e Trump Jr për Zonjën May, duke injoruar këshillen nga Presidenti, vijnë vetëm disa ditë pasi presidenti Trump, një mbështetës i gjatë i Britanisë që largohet nga Bashkimi Evropian, ankohej për progresin e dobët që Kryeministrja kishte bërë deri tani. Duke folur në Shtëpinë e Bardhë, Trump tha: “Unë jam i befasuar se sa keq kane shkuar të gjitha nga një pikëpamje negociatash, por i kam dhënë Kryeministres idetë e mia se si ta negociojë atë, ajo nuk me ka dëgjuar dhe kjo eshte ok por ajo mund të kishte negociuar në një mënyrë tjetër “.

Ai konkludoi se nuk dukej e mundur që Mbretëria e Bashkuar të largohej nga BE në 29 mars daten që iu premtua vazhdimisht popullit britanik, dhe ka vene ne dukje para kamerave: “Është shumë e trishtueshme të shohësh se çfarë po ndodh atje”.

Veritas.com.al/