Të paktën 11 persona kanë humbur jetën dhe 35 të tjerë janë lënduar në ishullin Modeira në Portugali- raporton BBC.

Një pemë është  rrëzuar në një shesh të mbushur me njerëz në periferi të qytetit Funchal, kur po festonin një festë fetare nga ku nuk mund të largoheshin menjëherë.

Dy fëmijë janë mes të të vdekurve, njofton Televizioni Portugez RTP.

Raportet e media dëshmojnë se pema që ra ishte një lis i vjetër rreth 200-vjeçar.

Veritas.com.al/