Administrata e presidentit amerikan Joe Biden i ka bërë thirrje Izraelit të marrë çdo masë paraprake për të mbrojtur civilët palestinezë pas sulmit në Rafah që vrau dhjetëra njerëz, ndërsa demokratët po bëjnë thirrje për t’i dhënë fund ndihmës ushtarake për Izraelin.

“Izraeli ka të drejtë të shkatërrojë Hamasin dhe ne e kuptojmë se ky sulm vrau dy terroristë të rangut të lartë të Hamasit përgjegjës për sulmet kundër civilëve izraelitë,” tha një zëdhënës i Këshillit të Sigurisë Kombëtare.

“Megjithatë, siç e kemi bërë të qartë, Izraeli duhet të marrë çdo masë paraprake të mundshme për të mbrojtur civilët,” shtoi ai.

Presioni demokratik ndaj Biden për të zvogëluar mbështetjen e administratës së tij për Izraelin ishte intensifikuar edhe përpara sulmit ajror të së dielës, në të cilin humbën jetën 45 njerëz.