BE dhe SHBA: Lajçak dhe Escobar javën e ardhshme do të vizitojnë Kosovën dhe Serbinë.
I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak dhe i dërguari i posaçëm i SHBA-së për Ballkan Gab...
Ambasadori amerikan në Serbi, Hill: ‘Prishtina do t’i bartë pasojat!
(Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Serbi, Christopher Hill.) Ambasadori i Shteteve ...
Kurti për deklaratën e Blinkenit: E padrejtë, e gabuar dhe shumë naive
(FOTO: Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti.) Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i ka thënë të martën të përditshmes britanike Guardian se...
Tensionet në Veri/ SHBA anulon pjesëmarrjen e Kosovës në Defender 23: Ambasadori Hovenier
Ambasadori amerikan në Prishtinë, Jeffrey Hovenier ka njoftuar anulimin e pjesëmarrjes së Kosovës në stërvitjet Defender Europe 2023,. Ndërkohë...
Tensionet në veri, SHBA dënon fuqishëm veprimet e Kosovës
Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken, ka reaguar për tensionet në veri të Kosovës. Me një gjuhë të ashpër ai ka kritikuar Kosovën, ndërsa t...
Të hënën nis stërvitja Defender 23/ Rama: Shqipëria nyje strategjike e sigurisë rajonale
Kryeministri Edi Rama ka sjellë në vëmendje nisjen e stërvitjes së përbashkët shumëkombëshe drejtuar nga Komanda Europiane e SHBA, e cila do të zh...
Pak minuta pas nisjes, raketa “Starship” shpërthen në ajër
Raketa më e madhe dhe më e fuqishme e ndërtuar ndonjëherë e SpaceX shpërtheu pak minuta pas nisjes dhe u rrëzua në Gjirin e Meksikës. Kompania e E...
Serbia ka furnizuar me armë Ukrainën? Kështu shkruhet në dokumentin e deklasifikuar.
Serbia ra dakord të furnizojë me armë Kievin ose i ka dërguar ato. Kështu thuhet në një dokument të klasifikuar të Pentagonit të publikuar nga...
Donald Trump vihet zyrtarisht në arrest
Arrestohet ish-presidenti amerikan Donald Trump. “CNN” raporton se Trump ka mbërritur në zyrën e prokurorit të qarkut të Manhattanit, ku është arr...
A mund ta kthejë Trump ndjekjen penale në favor të tij?
Nga Sarah Smith, BBC Donald Trump ka jetuar gjithë jetën sikur po përpiqet të provojë teorinë se i gjithë publiciteti është në fakt diçka pozit...